overfm.gr | Α1 Γυναικών | Άρης-Θέτις 0-3 [15-13 χρυσό σετ] – Πρόκριση στο «και πέντε» οι «Κίτρινες»

Ο Άρης χρειάστηκε το χρυσό σετ προκειμένου να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά κόντρα στην Θέτιδα η οποία επικράτησε 3-0 σετ.

Μετά από έναν αγώνα θρίλερ, ο Άρης κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Volley League, λυγίζοντας την αντίσταση της Θέτιδας Βούλας στο χρυσό σετ.
Ο Άρης είχε κερδίσει την περασμένη Τετάρτη με 3-1 και χρειάζονταν δύο σετ για να προκριθεί, ωστόσο η Θέτις έκανε με εντυπωσιακό τρόπο την ανατροπή και οδήγησε τη σειρά στο χρυσό σετ, όπου το ξέσπασμα της Μερκάδο έβαλε τον Άρη σε θέση οδηγού για να κριθεί ο αγώνας μ’ ένα χαμένο σερβίς.

Το ματς

Στο πρώτο σετ η Θέτις από τους πρώτους πόντους μπήκε σε θέση οδηγού με τον Άρη να κυνηγά συνεχώς στο σκορ (5-8, 8-8, 10-12, 13-14), αλλά το 17-19 έγινε 17-23 με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στο 0-1.
Στο δεύτερο σετ ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλύτερα και έφτασε γρήγορα στο +4 (6-2), το οποίο διατήρησε μέχρι το 9-5 που έγινε 9-9 με λάθη της Μερκάδο, ενώ στο 10-9 η Θέτις έτρεξε νέο σερί φτάνοντας στο 10-13. Ο Άρης με δύο μπλοκ μείωσε στον πόντο (12-13), αλλά στο 16-17 τα σερβίς της Δραγουμάνου δημιούργησαν τρομερά προβλήματα στην υποδοχή του Άρη που βρέθηκε στο -5. Μετά το τάιμ άουτ του Τσαϊρέλη ο Άρης πλησίασε σε 18-21 και στην επόμενη φάση έχασε διπλή κόντρα μπάλα (18-22 άουτ Μερκάδο) για να κλείσει και το δεύτερο σετ στο 19-25.
Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ με τον Άρη να προηγείται με 11-9, αλλά να δέχεται ένα νέο σερί για το 11-13 με τη Θέτιδα να φτάνει στο 13-17. Ο Άρης έκανε μια τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 19-20, χάνοντας διπλή κόντρα ισοφάρισης για να φτάσουμε στο 23-24, όπου η Μάρθα Ανθούλη με τρομερή επίθεση στα τρία μέτρα έστειλε τη σειρά στο χρυσό σετ.

Χρειάστηκε το χρυσό σετ για να νικήσει

Εκεί η Θέτις μπήκε εντυπωσιακά και έφτασε πολύ γρήγορα στο 0-3 (μπλοκ Παπαγεωργίου σε Μερκάδο, ωστόσο ο Άρης μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (3-4) και προηγήθηκε 6-5 με μπλοκ στην Ανθούλη και κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα (6-7 επίθεση Ανθούλη), αλλά στο 8-9 το ξέσπασμα της Μερκάδο έφερε τα πάνω κάτω.
Η διαγώνια του Άρη ισοφάρισε σε 9-9 και με δυο μπλοκ (σε πάιπ της Περάλτα και στην Άκτας) διαμόρφωσε το 11-9 για να ακολουθήσουν δύο επιθέσεις της Έβανς για το 13-9 με τις κίτρινες να φτάνουν σε τετραπλο ματς μπολ (14-10).
Η Ανθούλη πήρε την αλλαγή, ο Ρούσης έριξε στο ματς την Δραγουμάνου για το σερβίς και το σκορ πήγε στο 14-13 (άουτ Μερκάδο, επίθεση Ανθούλη) με το θρίλερ να κορυφώνεται, αλλά να τελειώνει άδοξα καθώς η Δραγουμάνου έστειλε το σερβίς στο φιλέ και τον Άρη στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος.