overfm.gr | Super League 1 | Άρης πέντε αστέρων διέσυρε την Λαμία

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Άρης διέσυρε την Λαμία με 5-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και βρίσκεται στην έκτη θέση.

Ένας Άρης να τον πιείς στο ποτήρι . Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου συνέτριψε με 5-0 την Λαμία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και βρίσκεται στην έκτη θέση με 18 βαθμούς παίζοντας κατά διαστήματα φοβερό και εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Καθοριστικό ήταν το 20ο λεπτό όταν οι «κυανόλευκοι» έμειναν με δέκα παίκτες από το 20′ όταν αποβλήθηκε ο Μπεχαρανο για εξύβρυση στον διαιτητή.

Όπως αναμενόταν οι «Θεσσαλονικείς» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας τα ηνία του. Η πρώτη καλή φάση όμως καταγράφηκε για τους «Λαμιώτες» στο 8′ όταν ο Γιακουμάκης βγάζει τον Ντε Βινσέντι τετ α τετ με τον Κουέστα αλλά η προβολή του τελευταίου πάει στο κέντρο της εστίας και στην αγκαλιά του Ισπανού πορτιέρε! Και ενώ οι γηπεδούχοι δυσκολεύοταν να κάνουν φάση στα καρέ του Σαράνοφ παρότι είχαν πάρει τα ηνία του ματς στο 18′ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ όταν σε σέντρα του Μαντσίνι ο Φαμπιάνο με κεφαλιά έκανε το 1-0. Σαν να μην έφτανε αυτό δυο λεπτά αργότερα απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα όταν ο Μπεχαράνο άφησε με δέκα παίκτες τους φιλοξενούμενους με δυο κίτρινες μέσα σε ένα λεπτό. Στο 22′ ο Σαράνοφ απέκρουσε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι ενώ πέντε λεπτά αργότερα από λάθος του Ντε Βινσέντι με τον Μανού να αδειάζει τον Κορνέζο αλλά το τσιμπητό πλασέ που επιχείρησε στο τετ-α-τετ με τον Σαράνοφ, πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 33′ με εκπληκτικό σόλο του Ζερβίνιο έκανε την πάσα στον Πάλμα που απο κοντά έκανε το 2-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης και σαν να μην έφτανε αυτό τρία λεπτά αργότερα ο Πίρσμαν έκανε ατομική ενέργεια έδωσε στον Πάλμα που πλάσαρε τον Σαράνοφ και έκανε το 3-0 σε ένα ιδανικό πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα άγγιξαν και το τέταρτο γκολ στο 39′ με τον Φαμπιάνο να πιάνει καρφωτή κεφαλιά αλλά τον Σαράνοφ να διώχνει. Η Λαμία παραλίγο να μειώσει όταν σε φάουλ του Ντε Βινσέντι ο Ετέμπο πήρε την κεφαλιά αλλά βρήκε το δοκάρι.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48′ όταν ο Φαμπιάνο έκανε κεφαλιά στο δοκάρι. Ελέγχουν απόλυτα το ματς οι «Θεσσαλονικείς» με τη Λαμία να ψάχνεται στην κόντρα αλλά λόγω και του αριθμητικού μειονεκτήματος να μην μπορεί να φτιάξει εύκολα. Μέσα σε όλα αυτά ήρθε και το τέταρτο τέρμα όταν σε αντεπίθεση των γηπεδουχων με τον Μαντσίνι να πασάρει στον Πάλμα που με δυνατό σουτ έκανε το 4-0 στο 58′. Στην συνέχεια η ομάδα του Άλαν Πάρντιου κινήθηκε σε ρυθμούς ρελαντί έχοντας την κατοχή της μπάλας και το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 91′ όταν ο Μανού Γκαρθία πάσαρε στον Γκρέι που άδειασε τον Κορνέζο και έκανε το τελικό 5-0.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα – Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Πίρσμαν – Ετέμπο(85′ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία(66′ Ντιοπ), Μανού Γκαρθία – Μαντσίνι(66′ Καμάτσο), Πάλμα, Ζερβινιό(66′ Γκρέι).

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ – Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Σαραμαντάς – Μπεχαράνο, Σλίβκα(75′ Σλίβκα) – Τσιλούλης(66′ Μποακί), Ντε Βινσέντι(46′ Νούνιες), Ασκόφσκι(46′ Τζανδάρης) – Γιακουμάκης.