overfm.gr | Super League 1 | Άρης – Παναθηναϊκός 0-1: Σπουδαίο «διπλό» για τους Πράσινους, αυτοκαταστροφικός ο Άρης

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Άρη στη Θεσσαλονίκη, κατορθώνοντας να δημιουργήσει νέα δεδομένα στη «μάχη» της Ευρώπης

Ο Παναθηναϊκός προχώρησε σε μία σπουδαία νίκη, επικρατώντας του Άρη με 1-0 στο «Κλ.Βικελίδης», φτάνοντας τους 28 πόντους στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η ομάδα του Μάντζιου, έπειτα από τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και το τρίτο παιχνίδι χωρίς νίκη, δείχνει να «διαλύει» όλα όσα είχε δημιουργήσει στο πρώτο μισό της σεζόν και θα παραμείνει στην τέταρτη θέση με 33 βαθμούς.

Η «ιστορία» του παιχνιδιού γράφτηκε από τα πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, με τον Αργύρη Καμπετσή να ανοίγει το σκορ από νωρίς, ενώ στη συνέχεια ο Άρης ήταν ελαφρώς καλύτερος, χωρίς όμως να μπορέσει να σώσει κάτι από το παιχνίδι.

Έτσι ξεκίνησαν:

Οι δύο προπονητές ξεκίνησαν με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα τους, ωστόσο ο Άκης Μάντζιος ήταν εκείνος που έκανε πιο εκτεταμένο ροτέισον. Αναλυτικότερα, ο Μάριος Σιαμπάνης επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια, ενώ είχε μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Σούντγκρεν, Ρόουζ, Μπεναλουάν και Ιωάννου, ο οποίος πήρε το «βάπτισμα του πυρός» στην αρχική ενδεκάδα. Στο άξονα ξεκίνησαν οι Τζέγκο και Ματίγια, ενώ η τριπλέτα μπροστά του αποτελούνταν από τους Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι και Γκάμα. Μοναδικό προωθημένος ήταν ο Κρίστιαν Λόπεθ, που πήρε την ευκαιρία του έπειτα από αρκετό καιρό.

Στην αντίπεθρα όχθη, ο Σωκράτης Διούδης υπερασπίστηκε την Πράσινη εστία, ενώ οι Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Μολό και Χουάνκαρ αποτελούσαν την αμυντική τετράδα. Κατά τα λοιπά, οι Βέλεθ, Μαουρίτσιο και Αλεξανδρόπουλος ήταν στη μεσαία γραμμή, με τους Εμμανουηλίδη, Ιωαννίδη και Καμπετσή να ξεκινούν στη (νεανικότατη) γραμμή κρούσης.

Το ματς:

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, ο Αργύρης Καμπετσής, ο οποίος ήταν η έκπληξη στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκου, «προειδοποίησε» στο 7ο λεπτό, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει στόχο. Παρ’όλα αυτά, μόλις δύο λεπτά αργότερα (9′), ο ίδιος ποδοσφαιριστής εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Άρη στο χτύπημα φάουλ του Χουάνκαρ και μετά από όμορφη πάσα του Βέλεθ, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με κοντινή προβολή, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα, έπειτα από τον Απρίλιο του 2019!

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκος έδωσε αρκετό χώρο στον Άρη, ο οποίος διατηρούσε μία ανούσια κατοχή της μπάλας, χωρίς να μπορεί να φτάσει σε αξιόλογη στιγμή για πάνω από μισή ώρα αγώνα. Για την ακρίβεια, η πρώτη – και μοναδική στο πρώτο ημίχρονο – καλή στιγμή του ήρθε στο 37ο λεπτό, όταν ο Γκαρσία έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μαντσίνι με προβολή έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Διούδη, σπαταλώντας μία μοναδική ευκαιρία.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Άκης Μάντζιος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Δημήτρη Μάνο αντί του Κρίστιαν, με τον Έλληνα επιθετικό να προσθέτει αρκετή ενέργεια στην ομάδα του. Στο 48ο λεπτό, απείλησε για πρώτη φορά με τον Σένγκεφελντ να τον σταματά την ύστατη ώρα, ενώ στο 53ο έβγαλε με εξαιρετική κάθετη πάσα τον Τζέγκο σε θέση τετ-α-τετ με τον Διούδη, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Τριφυλλιού είχε την απάντηση.

Στο 60′, ο Μάνος μπόρεσε να απειλήσει ξανά την εστία των φιλοξενούμενων, ωστόσο ούτε τώρα κατάφερε να νικήσει τον Έλληνα γκολκίπερ. Στο 63ο λεπτό, οι Πράσινοι απέιλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, όταν ο Εμμανουηλίδης έκανε «σμπαράλια» τρεις παίκτες του Άρη, αλλά εν τέλει ο Σιαμπάνης κράτησε το 1-0 με εντυπωσιακή επέμβαση.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το υπέρ του αποτέλεσμα, φτάνοντας σε μία τεράστια εκτός έδρας νίκη. Φυσικά, έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, τα δεδομένα για τη μάχη των ευρωπαϊκών «εισιτηρίων» δείχνουν να αλλάζουν, αφού ο Άρης χάνει πολύτιμο έδαφος, ενώ το Τριφύλλι βρίσκεται σε καλό αγωνιστικό «φεγγάρι».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (Σάκιτς 81′), Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (Γκάνεα 81′), Τζέγκο (Σάσα 55′), Ματίγια, Γκάμα, Μαντσίνι (Σίλβα 68′), Ματέο, Λόπεθ (Μάνος 46′)

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Εμμανουηλίδης (Χατζηγιοβάνης 74′), Ιωαννίδης (Καρλίτος 80′), Πούγγουρας, Αλεξανδρόπουλος, Μολό, Μαουρίσιο (Χατζηθεοδωρίδης 81′), Καμπετσής