overfm.gr | Super League 1 | Άρης – Παναιτωλικός 0-0: «Λευκή» ισοπαλία στο χιονισμένο «Κλεάνθης Βικελίδης » [vids]

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τους «κιτρινόμαυρους» να μετρούν πλέον 43 βαθμούς και τους Αγρινιώτες να παραμένουν 12οι με 14 πόντους.

Χωρίς σκορ έληξε η αναμέτρηση της 22η αγωνιστικής ανάμεσα στον Άρη και τον Παναιτωλικό, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Κνετ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΤΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΤΕΡΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΜΑ

Ο Άρης ξεκίνησε αρκετά δυναμικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους  «κιτρινόμαυρους» να προσπαθούν να κυκλοφορούν την μπάλα σε όλα τα σημεία του αγωνιστικού χώρου. Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο με τον Γκάμα, με τον διαιτητή Βάτσιο όμως να μην μετρά το τέρμα του Πορτογάλου αφού ο Μπερτόγλιο ήταν σε θέση οφσάιντ. Στην συνέχεια, οι «κιτρινόμαυροι » πίεζαν όλο και περισσότερο τον Παναιτωλικό, με τον Μπερτόγλιο να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 21΄.

ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 45΄

Με την συμπλήρωση του μισάωρου, η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε πλεονέκτημα στην κατοχή μπάλας με 68% έναντι των φιλοξενούμενων που είχαν με 32%. Στο 32΄, οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Κουέστα, με το σουτ του Καρέλη όμως να είναι αρκετά άστοχο.

Λίγα λεπτά αργότερα (37΄), ο ίδιος παίκτης προσπάθησε  να απειλήσει ξανά τα καρέ του Ισπανού πορτιέρε των Θεσσαλονικιών, με την ενέργειά του όμως  μην είναι επιτυχημένη. Επιπλέον, λίγο πριν τη ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου (42΄), ο Παναιτωλικός έχασε και άλλη ευκαιρία, με το σουτ του Ντίας να καταλήγει στα σώματα των αμυντικών του Άρη.

Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΥΝΟ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου εξακολουθούσαν έχουν το ίδιο στυλ παιχνιδιού. Στο 50΄οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να προηγηθούν στο σκορ, με το σουτ του Μπερτόγλιο να καταλήγει κόρνερ. Στην συνέχεια ο Μπρούνο έχοντας πάρει την θέση του Μαντσίνι στο 59΄έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς στο 61΄, με τον Γκανέα αρχικά να του κάνει την σέντρα αλλά στην συνέχεια η κεφαλιά του Βραζιλιάνου να μπλοκάρεται και πάλι από τον Κνετ.

Η ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΝΤΙΑΣ ΚΑΙ Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΓΚΑΜΑ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΠΤΑ

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα παρόλη  την πίεση που δεχόταν από τον Άρη σε εκείνο το διάστημα, κατάφερε στο 70΄να κάνει την πρώτη της επικίνδυνη επίθεση, με τον Μενιδά  αρχικά να κάνει ένα ωραίο γύρισμα στην μεγάλη περιοχή αλλά στην συνέχεια ο Ντιας να κόβεται από τους αμυντικούς των γηπεδούχων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε το τέμπο του παιχνιδιού της, με τον Σουντγκρεν να μην μπορεί να κάνει το 1-0 στο 83΄. Λίγα λεπτά αργότερα (84΄) οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση ξανά  με τον Μπρούνο, με τον 26χρονο όμως να μην καταφέρνει να σκοράρει. Επιπλέον, την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα την έχασε ο Γκάμα στο 89΄, με τον Κνετ να είναι και πάλι παρόν στην φάση.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μπρούνο Γκάμα

Ο Πορτογάλος είχε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, με τον αριστερό εξτρέμ των «κίτρινων» να δημιουργεί ευκαιρίες και να βγάζει στην αντεπίθεση την ομάδα του. Χαρακτηριστική φάση ήταν στο 41΄, με την εξαιρετική μπαλιά που είχε κάνει στον Μπερτόγλιο.

MVP: Ο Κνετ

Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έκανε τέσσερις πολύ σημαντικές αποκρούσεις για την ομάδα του κρατώντας το μηδέν για τους «Αγρινιώτες».

ΑΛΛΑΓΕΣ

Άρης: 59΄Σίλβα (Μπερτόγλιο), 59΄Μπρούνο (Μαντσίνι), 70΄Μήτρογλου (Ματέο Γκαρσία), 79′  Σάκιτς (Κάτσε),

Παναιτωλικός: 79′ Εντιγκά (Ταχάρ), 84΄Ντάλσιο (Αριγίμπι), Μαλής 90+2 (Μπαρμπόσα)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ 4΄Μεντίνα (Παναιτωλικός), 27΄Αριγίμπι (Παναιτωλικός), 33΄Γκάμα (Άρης), 90+1 Ναζλίδης (Άρης)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Άρης: Τζέγκο (εκτός λόγω καρτών), Ιωάννου (λόγω καρτών), Ματίγια (τραυματίας)

Παναιτωλικός: Ματσόλα (τραυματίας) , Καρασαλίδης (τραυματίας), Λιάβας (τραυματίας) , Μανθάτης (τραυματίας), Γιάκολις (τραυματίας), Τζανακάκης (Κάνει την στρατιωτική του θητεία)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Βάτσιος (διαιτητής σύνδεσμος Δυτικής Αττικής), Τζιουβάρας (βοηθός σύνδεσμος Κοζάνης), Καμπερίδης (βοηθός Καβάλας), Μανούχος (VAR σύνδεσμος Αργολίδας), Πετρόπουλος (VAR σύνδεσμος Αρκαδίας)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος) 4-2-3-1 : Κουέστα, Στρούγκεν, Γκάνεα, Μπεναλουάν, Ροζ, Σάσα, Κάτσε, Γκάμα, Ματέο, Μπερτόγλιο, Μαντσίνι

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας) 4-2-3-1 : Κνετ, Βάντερσον, Τσότσαλιτς, Μεντίνα, Περέιρα, Τσιγγάρας, Ταχάρ, Ντίας, Μπαρμπόσα, Αριγίμπι, Καρέλης