Basket League

Άρης όπως και πέρυσι στην πρεμιέρα ταπείνωσε τον Παναθηναϊκό

Όπως και πέρυσι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έτσι και στην αντίστοιχη φετινή ο Άρης υπέταξε τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο κερδίζοντας τον με 69-65.

09.10.2022 | 18:55

Σε ένα ιδανικό deja vu από την περσινή πρεμιέρα όπου συναντήθηκαν ο Άρης με τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο, έτσι και φέτος στο ίδιο γήπεδο οι «κιτρινόμαυροι» ταπείνωσαν τον Παναθηναϊκό (όπως και την περσινή περίοδο) με 69-65 και ξεκίνησε ιδανικά το φετινό πρωτάθλημα. Ψυχωμένη εμφάνιση από τους Θεσσαλονικείς, που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (16 επιθετικά) και «έπνιξαν» τους φιλοξενούμενους. Κορυφαίος από τους νικητές ο Γκούντγουιν με 19 πόντους και από τους ηττημένους ο Γουίλιαμς με 13. Χαρακτηριστικό ήταν ότι το «τριφύλλι» σε ένα ακόμη επίσημο φετινό ματς είχαν φοβερή αστοχία (8/28 τρίποντα, 9/19 βολές).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς και προηγήθηκαν με 8-4 στο 3′. Οι «πράσινοι» με κορυφαίο τον Άντριους κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 13-13 στο 7′ και εν τέλη το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε ηττημένους με 16-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι «Θεσσαλονικείς» πατησαν το γκάζι και παίζοντας εξαιρετική άμυνα και τον Τολιόπουλο να μπαίνει στην εξίσωση πέρασαν μπροστά με 7 πόντους (24-17) στο 15′. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο αριθμό και συγκεκριμένα στους 11 (29-18) και το ημίχρονο έληξε με το φτωχό 29-20 με τους φιλοξενούμενους να έχουν 0/11 τρίποντα.

Με σερί 6-0 η διαφορά στις αρχές της τρίτης περιόδου έφτασε ακόμη και στους 15 (35-20) στο 22′ με τον Παναθηναϊκό να τα χει χαμένα. Αυτό όμως θύμωσε τους «πράσινους» και βρίσκοντας λύσεις από τον πάγκο με σερί 23-7 πέρασαν μπροστά με 42-43 στο 29′ και εν τέλη το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 45-45.

Η ομάδα του Ράντονιτς μπήκε ιδανικά στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε με 51-55 στο 32′ , όμως οι γηπεδούχοι με τους Χάγκινς και Νότε ανέκτησαν το προβάδισμα (59-57). Με τον Γκούντγουιν να είναι ασταμάτητος και με την άμυνα ζώνης να πνίγει τους φιλοξενούμενους, οι «κίτρινοι» απομακρύνθηκαν με διαφορά 5 πόντων (63-58 στο 37’) κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Το «τριφύλλι» δεν είπε την τελευταία του λέξη και με σερί 5-0 ισοφάρισε σε 63-63. Ο Χίκινς με καθοριστικό λέι-απ έκανε το 68-65 για τον Άρη 24” πριν την λήξη και μετά ο Μποχωρίδης υπέπεσε σε βήματα με τον Νότε με 1/2 βολές να χαρίζει την νίκη στον Άρη με 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.