overfm.gr | Basket League | Άρης – Λάρισα 82 – 70 – Άνετη νίκη και «κλείδωσαν» την 6η θέση οι «κίτρινοι»

Ο Άρης πήρε μία σχετικά εύκολη νίκη, επικρατώντας 82-70 της Λάρισας στην Θεσσαλονίκη και «κλείδωσε» την 6η θέση στην βαθμολογία της Basket League.

Ο Άρης επιβλήθηκε της Λάρισας με 82-70 για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, εξασφαλίζοντας την 6η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η δυναμική εκκίνηση του Αρη, που προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (24-14), βοήθησε τους Θεσσαλονικείς με συντήρηση δυνάμεων και… μπροστάρη της επίθεσης τον Κάουαν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +9 (44-35). Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι… ενεργοποίησαν την άμυνα τους, περιορίζοντας τη Λάρισα στους 13 πόντους και παραμένοντας σε απόσταση ασφαλείας (+8, 56-48), ενώ στον… επίλογο ανέλαβε δράση ο επιθετικός πλουραλισμός της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη, φτάνοντας άνετα στο τελικό 82-70.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ, Τσαρούχα, Σταματόπουλος

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 20 (3), Λόκετ 11, Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 3 (1), Κέλι 14, Τζούστον 19 (1), Καμάρας, Σχίζας 7 (1), Πουλιανίτης 6 (2).

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 6, Κρουμπάλι 5, Καράμπελας 7 (2), Μάριτς 13, Μούντι 14 (2), Τσαϊρέλης 6, Ζάρας 7 (1), Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 9 (3)

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70