overfm.gr | Super League 1 | Άρης – ΑΕΛ 1-0: Άνετος και… ξανά δεύτερος! (vid)

Ο Άρης επικράτησε της ΑΕΛ με 1-0 στο «Κλ.Βικελίδης» και έφτασε, έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος

Ο Άρης, πολύ πιο εύκολα απ’ότι δείχνει το τελικό σκορ, επικράτησε της ΑΕΛ με 1-0 στο «Κλ.Βικελίδης και έφτασε τους 39 βαθμούς και – έστω και προσωρινά – στη δεύτερη θέση. Οι Θεσσαλονικείς πραγματοποιήσαν ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, στο οποίο πήραν και «κεφάλι» στο σκορ, ενώ στο δεύτερο διαχειρίστηκαν την κατάσταση άψογα, χωρίς να απειληθούν στο ελάχιστο.

Έτσι ξεκίνησαν:

Ο Άκης Μάντζιος δεν προχώρησε σε μεγάλες εκπλήξεις στην ενδεκάδα του, πλην του Ματέο Γκαρσία, ο οποίος επέστρεψε στο αρχικό σχήμα. Ο Μάριος Σιαμπάνης υπερασπιστηκε την Κιτρινόμαυρη εστία, ενώ στην άμυνα ξεκίνησαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Σόυντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης και Ιωάννου. Στον άξονα ήταν οι Τζέιμς Τζέγκο και Λούκας Σάσα, με τον Φακούντο Μπερτόγλιο να κινείται σε ρόλο «10». Στα «φτερά» της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Μπρούνο Γκάμα και Ματέο Γκαρσία, ενώ ο Ντάνιελ Μαντσίνι ήταν στην «αιχμή του δόρατος».

Από την άλλη πλευρά, ο Τζιανλούκα Φέστα επέλεξε τον Μπάγιτς για την εστία, ενώ οι Τρούγιτς, Μιχαήλ, Τσόσιτς, Ζίζιτς και Καρανίκας ήταν στην πεντάδα της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Σπαρφ, Κολομπίνο και Πινακάς, με τους Νικολιά και Ντουρμισάι να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν ιδιαίτερα δυναμικά στην αναμέτρηση, αφού στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε από πλευράς γηπεδούχων στο 12ο λεπτό, ωστόσο το αδύναμο σουτ του Μαντσίνι δεν ανήσυχησε τον Μπάγιτς. Ένα λεπτό αργότερα (13′), ο Μπρούνο Γκάμα απείλησε και εκείνος, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να αντιδρά εξαιρετικά στην προσπάθειά του. Μάλιστα, στο 17′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε ξανά μεγάλη ευκαιρία, ώστοσο ούτε τότε κατόρθωσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η «λύτρωση» για την ομάδα του Άκη Μάντζιου ήρθε στο 30ο λεπτό, με τον Δεληζήση να «σερβίρει» με το κεφάλι για τον παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας, Ρόζ, ο οποίος από κοντά δε δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ, επίσης με κεφαλιά. Στο 34ο λεπτό, ο Λούκας Σάσα είχε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του, όμως το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Άρης συνέχισε να είναι η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας να βρει και δεύτερο τέρμα. Στο 55ο λεπτό, ο Δημήτρης Μάνος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάγιτς, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε, έπειτα από ορθή υπόδειξη του VAR.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Άρης έκανε διαχείριση του υπέρ του αποτελέσματος, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να πραγματοποιήσουν τον παραμικρό κίνδυνο. Στο 80ο λεπτό, ο Γκαρσία έβγαλε όμορφη πάσα για τον Σίλβα, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με τον Μπάγιτς να διατηρεί για ακόμη μια φορά το σκορ στο 1-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά, το τελικό σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με τον Άρη να πανηγυρίζει μία δίκαιη νίκη, η οποία θα μπορούσε, κάλλιστα να πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (Σάκιτς 70′), Ροζ, Δεληζήσης, Ιωάννου, Τζέγκο (Ματίγια 70′), Σάσα, Μπερτόγλιο (Κάτσε 88′), Γκάμα (Σίλβα 70′), Γκαρσία, Μαντσίνι (Μάνος 19′)

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Μπάγιτς, Μιχαήλ, Τσόσιτς, Ζίζιτς, Τρούγιτς (Aκούνια 65′), Καρανίκας (Νούνιτς 90′), Πινακάς, Σπαρφ (Μιλοσάλγεβιτς 46′), Κολομπίνο, Ντουρμισάι, Νικολιάς