overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Αργεντινή – Βραζιλία 1-0: Τα «παιδιά» του Ντιέγκο το σήκωσαν [vids, pics]

Η Αργεντινή κατέκτησε το Κόπα Αμέρικα, νικώντας 1-0 τη Βραζιλία στο «Μαρακανά» με το γκολ του Ντι Μαρία στο 21′. Πρώτος τίτλος για τον Μέσι με την «Αλμπισελέστε».

Η βραδιά στο «Μαρακανά» είχε χρώμα αργεντίνικο τελικά. Ο τελικός του Κόπα Αμέρικα ολοκληρώθηκε με την Αργεντινή θριαμβεύτρια. Η «παρέα» του Μέσι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τη Βραζιλία. Επικράτησε 1-0 χάρη στο γκολ του Ντι Μαρία στο 21ο λεπτό. Και κατέκτησε το 15ο της Κόπα Αμέρικα, αλλά μόλις το πρώτο μετά το 1993. Παράλληλα, αυτός ήταν και ο πρώτος τίτλος του Μέσι με την εθνική ομάδα της χώρας του.

Ένας τελικός που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά και στη δύναμη. Ένα ματς που δεν καθήλωσε τον θεατή για το θέαμα που προσέφεραν οι δύο «αιώνιοι» της Νότιας Αμερικής. Αλλά κράτησε το ενδιαφέρον αμείωτο ως και το τελευταίο σφύριγμα από τον Ουρουγουανό ρέφερι Όστοϊτς. Διότι ήταν μια πραγματική ποδοσφαιρική «μάχη» που κρίθηκε από μια στιγμή αδράνειας των Βραζιλιάνων, αλλά και την οξυδέρκεια των Αργεντινών. Πάντως, το δυναμικό παιχνίδι ήταν σημείο αναφοράς, με τον Νεϊμάρ να τρώει τις περισσότερες κλωτσιές!

Ο τελικός κρίθηκε στο 21ο λεπτό. Η μακρινή μπαλιά του Ντε Πολ, ο οποίος έκανε εξαιρετικό ματς, στην πλάτη της άμυνας των Βραζιλιάνων, η τραγική αντίδραση του Λόντι που δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα και η πανέξυπνη ενέργεια του Ντι Μαρία ήταν τα στοιχεία που καθόρισαν το ματς στο «Μαρακανά».

Ο Ντι Μαρία κατέβασε την μπάλα και «κρέμασε» τον Έντερσον για το 1-0. Αυτό ήταν και το γκολ που έκρινε τον φετινό τελικό. Βάζοντας τέλος στα 28 χρόνια αναμονής που είχε τα μέλη της «Αλμπισελέστε», αλλά και όλοι οι Αργεντινοί.

Η Βραζιλία στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε αντίδραση, είχε φάσεις, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο να σκοράρει. Αυτό ήταν που της έλειψε και τελικά της στοίχισε. Βεβαίως, στο 53′ ο Ριτσάρλιστον σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφ σάιντ.

Καλές στιγμές για τη «Σελεσάο» ήταν εκείνες με τον Ριτσάρλισον στο 54′, με τον Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα στο 83′ και στο 88′. Αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις ο Εμιλιάνο Μαρτίνες ήταν εξαιρετικός και κράτησε την εστία του αλώβητη. Συμβάλλοντας καταλυτικά για να κατακτήσει η «Αλμπισελέστε» το φετινό Κόπα Αμέρικα.

Η Αργεντινή ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς, προηγήθηκε και είχε σωστή τακτική στην εξέλιξη του αγώνα. Μάλιστα, στο 89′ θα μπορούσε να τελειώσει πρόωρα το ματς, αλλά στο 89′ ο Μέσι που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ δεν έκανε καλό κοντρόλ και ο Έντερσον μπλόκαρε την μπάλα. Όπως αποδείχθηκε, όμως, αυτή η φάση δεν έπαιξε ρόλο και το ματς στο «Μαρακανά» ολοκληρώθηκε με τα «παιδιά» του Μαραντόνα να κατακτούν τον τίτλο, βάζοντας τέλος στην προσμονή 28 ετών, από το 1993. Με τον Λέο Μέσι να πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρώτου του τίτλου με την εθνική Αργεντινής.

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Ε. Μαρτίνες, Ακούνια, Οταμέντι, Ρομέρο (76′ Πετσέλα), Μοντιέλ, Παρέδες (54′ Ροντρίγκες), Ντε Πoλ, Λο Σέλσο (63′ Ταλιαφίκο), Ντι Μαρία (79′ Παλάσιος), Μέσι, Λ. Μαρτίνες (79′ Γκονσάλες).

Βραζιλία (Τίτε): Έντερσον, Λόντι (76′ Έμερσον), Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Κασεμίρο, Φρεντ (46′ Φιρμίνο), Πακετά (76′ Μπαρμπόσα), Εβέρτον (63′ Βινίσιους), Ριτσάρλισον, Νεϊμάρ.