overfm.gr | Super League 1 | Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ: Τον… δάγκωσε [vids]

Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ: Μεγάλη νίκη της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» κόντρα στους Κρητικούς. Οι γηπεδούχοι έκαναν άλμα παραμονής ενώ οι φιλοξενούμενοι -που αδικούνται βάσει απόδοσης- έμπλεξαν για τα καλά.

Αν και ο ΟΦΗ είχε περισσότερες ευκαιρίες στο παιχνίδι, ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε να πάρει την νίκη (2-1) στο «Γ. Καμάρας» παρουσιάζοντας σκληροτράχηλο χαρακτήρα, πήρε μεγάλο προβάδισμα για την υπόθεση παραμονή και υποχρέωσε τους Κρητικούς στην όγδοη διαδοχική τους ήττα φέτος! Σε μια αναμέτρηση που η ομάδα του Σίμου στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε, είχε πολλές τελικές, αλλά δεν κατάφερε στο φινάλε να πάρει ούτε το βαθμό της ισοπαλίας.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μπορεί να μην είχε πολλές ευκαιρίες όμως ο Ιωαννίδης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το λάθος του Σωτηρίου και έδωσε μια σημαντική νίκη στην ομάδα του.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Βέρχουλστ του Απόλλωνα. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων κράτησε σε πάρα πολλές ευκαιρίες την ισοπαλία για την ομάδα του μετά το 1-1.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Στην πρώτη του φάση μετά την είσοδό του στο παιχνίδι ο Ιωαννίδης σκόραρε και έδωσε μεγάλο τρίποντο στον Απόλλωνα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σωτηρίου. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ φέρει τεράστια ευθύνη στο γκολ νίκης της Ελφράς Ταξιαρχείας μιας και η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ: Σε δύο τρεις φάσεις που έπρεπε να επέμβει ο Γκορτσίλας το έκανε, ενώ όταν έπρεπε να συμβουλευτεί το VAR περίμενε την ενημέρωση.

FACE TO FACE: Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Γιώργο Παράσχο, όταν είδε ότι η ομάδα του δεν μπορούσε να απειλήσει πέρασε στο ματς τον Σωτηρίου που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Μόλις δύο αλλαγές από τον Γιώργο Σίμο, δείγμα και των πολλών προβλημάτων που είχε στον πάγκο του.

Στην πρώτη ουσιαστική τελική ευκαιρία του ματς ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε να βρει το γκολ! Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης κι έπειτα από ασταθή απόκρουση του Σωτηρίου, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ντάουντα κι από κει και πέρα, το έργο του Νιγηριανού ήταν αρκετά εύκολο.

Ο ΟΦΗ είχε άμεση απάντηση! Στο 27ο λεπτό κι έπειτα από μια ωραία ανάπτυξη των Κρητικών και μια σέντρα του Ουές, ο Στάρτζεον με κεφαλιά – ψαράκι έφερε το ματς στα ίσα! Ισοπαλία 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες που ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Κόντρα στη ροή του ματς, με την ομάδα από το Ηράκλειο να έχει επιβάλλει το ρυθμό της, να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, να βγάζει τις φάσεις, ο Απόλλων αξιοποίησε το μεγάλο λάθος του Σωτηρίου στο 84ο λεπτό και με σκόρερ τον Ιωαννίδη πήρε το προβάδισμα που κράτησε ως το τέλος, κατακτώντας ένα πολύτιμο «τρίποντο».

Απόλλων (Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ (83′ Λαγός), Τομάς (46′ Χουχούμης), Σλίβκα, Φερνάντεθ (73′ Τσαμπούρης), Τσιλούλης (32′ Φατιόν), Ντάουντα (73′ Ιωαννίδης).

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Διαμαντής, Γιαννούλης, Ουές, Στάικος (88′ Σόουζα), Ντε Γκουζμάν, Μεγιάδο, Στάρζεον, Γρίβας, Σολίς (78′ Σαρδινέρο).

Διαιτητές: Γκορτσίλας (Μακεδονίας) VAR: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) Βοηθοί: Βασιλόπουλος (Έβρου), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής) Τέταρτος: Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες κάρτες: Σλίβκα 32′, Μπαξεβανίδης 55′ / 61′ Στάικος