overfm.gr | Super League 1 | Απόλλων Σμύρνης – Λαμία 0-1: Τους VARεσε με τον Αραμπούλι [vid]

Η Λαμία πλέον μετρά πλέον μετρά 15 πόντους στην βαθμολογία.

Η Λαμία επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στην  «Ριζούπολη » για την εξ αναβολής 6η αγωνιστική της Super League, με το νικητήριο τέρμα για τους φιλοξενούμενος να πετυχαίνει ο Αραμπούλι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΤΟ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΤΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΡΑΜΠΟΥΛΙ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να απειλούν με τον Τζανετόπουλο στο . Στην συνέχεια η Λαμία κατάφερε να βρει δίχτυα στο 11΄ με τον Αραμπούλι, με τον Γεωργιανό όμως να είναι σε θέση οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να απειλήσουν τα καρέ του Βέρχλουστ, με το σουτ του Μαρτίνεθ όμως να είναι άστοχο.

Ο ΑΡΑΜΠΟΥΛΙ ΕΥΣΤΟΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΡΗ ΒΟΥΛΑ ΤΟΥ ΠΕΝΑΛΤΙ

Το παιχνίδι από το 13΄μέχρι το 29΄δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό. Στο 30΄ ο Φατιόν βρήκε με το χέρι του την μπάλα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Ζαχαριάδης να δίνει πέναλτι για την Λαμία. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ένα λεπτό αργότερα ο Αραμπούλι ευστόχησε από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Επιπλέον, πέντε λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Απόλλωνας προσπάθησε να απειλήσει με μακρινό σουτ του Μπεντινέλι, με το σουτ του Βραζιλιάνου να καταλήγει άουτ.

Ο ΜΠΕΝΤΙΝΕΛΙ ΑΠΕΙΛΕΙ ΤΑ ΚΑΡΕ ΤΟΥ ΕΠΑΣΙ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Λαμία προσπάθησε να σημειώσει και δεύτερο τέρμα στο 54΄, με το σουτ του Ντέλετιτς όμως να είναι άστοχο. Λίγα λεπτά αργότερα (56΄) ο Απόλλωνας με μια πολύ ωραία προσπάθεια του Μπεντινέλι μέσα στην μεγάλη περιοχή, προσπάθησε να απειλήσει τα καρέ του Εμπασί, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων όμως να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Η ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου στα τελευταία 25 λεπτά της αναμέτρησης ασκούσε αρκετή πίεση στους «κυανόλευκους », προκειμένου οι παίκτες του να σημειώσουν ένα γκολ. Στο 75΄η «ελαφρά ταξιαρχία » δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα με τον Σβίλκα, με την κεφαλιά του Λιθουανού να καταλήγει άουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με μακρινό σουτ του Μπεντινέλι στο 81‘, με τον Επασί όμως να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας έχασε και δεύτερη πολύ μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Ντάουντα να μπλοκάρεται και πάλι από τον τερματοφύλακα της Λαμίας. Επιπλέον, στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, με τον Ζαχαριάδη να αποβάλλει από το παιχνίδι τον Ρόμαντιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  15΄ Φατίον (Απόλλων Σμύρνης),  25′  Τσαμπούρης (Απόλλων Σμύρνης) ,  50΄ Ρόμανιτς (Απόλλων Σμύρνης), 78′ Καλισίρ (Απόλλων Σμύρνης)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 89′ Ρόμαντιτς (Απόλλων Σμύρνης)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:

Ζαχαριάδης (διαιτητής), Χασάν (βοηθός), Καρσιώτης (βοηθός), Βρέσκας (τέταρτος), Διαμαντόπουλος (VAR), Κωνσταντίνου (AVAR)