overfm.gr | Super League 1 | Απόλλων Σμύρνης- Λαμία 0-1: Αυλαία με «διπλό» για τους Ρουμελιώτες

Η Λαμία πήρε το «διπλό» στην έδρα του Απόλλων Σμύρνης επικρατώντας με 1-0 χάρη σε γκολ του Ρόμανιτς.

Ο Απόλλων δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης και αιφνιδιάστηκε από το γκολ του Ρόμανιτς στο 10ο λεπτό, μη καταφέρνοντας να αντιδράσει στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι έχουν έναν ακόμα αγώνα να δώσουν, αφού είχε πάρει αναβολή η αναμέτρηση με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα και ήθελαν τη νίκη για να πάνε με καλή ψυχολογία στην έδρα των αντιπάλων τους.

Παρ’ όλα αυτά οι Βοιωτοί είχαν αντίθετη άποψη και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατάφεραν να ανανεώσουν το ραντεβού τους στην Super League 1, αποχαιρετώντας τη φετινή σεζόν με νίκη.

Ενώ η Λαμία ήταν η ομάδα που κινδύνεψε πρώτη στο 9ο λεπτό από τον Κολ, ένα λεπτό αργότερο ο Ρόμανιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα:

Ο Απόλλων προσπάθησε να πάρει στη συνέχεια την κυριαρχία του παιχνιδιού με τους παίκτες του Χάβου να χάνουν κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες στο 2ο ημίχρονο, όμως το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ κι έτσι η Λαμία ήταν η ομάδα που χάρηκε στο τέλος.

Απόλλων Σμύρνης (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης (80’ Ρώσση), Τσαμπούρης (63’ Ντάουντα), Ντομίνγκες, Κάλισιρ, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Φερνάντεθ, Κολ (80’ Λαγός), Μπετινέλι, Ιωαννίδης (80’ Βάρκας)

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Παλαβαντισβίλι, Τζανδάρης (86’ Μπιάρνανσον), Ρόμανιτς (86’ Πίτι), Τιρόνε (58’ Βασιλακάκης), Καραμάνος