overfm.gr | Super League 2 | Απόλλων Πόντου – Νίκη Βόλου 0-0: «Κόλλησαν» στο μηδέν

Η αναμέτρηση μεταξύ Απόλλων Πόντου και Νίκη Βόλου έληξε χωρίς γκολ με τους φιλοξενούμενους να χάνουν για άλλη μια φορά μεγάλες ευκαιρίες.

Στο «Μακεδονικό» ο Απόλλων Πόντου υποδέχτηκε την Νίκη Βόλου για την 3η αγωνιστική του Βόρειου ομίλου  της Super League 2. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι χωρίς όμως να μπορούν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Απόλλων Πόντου – Νίκη Βόλου 0-0: «Κόλλησαν» στο μηδέν

Απόλλων Πόντου – Νίκη Βόλου 0-0: «Κόλλησαν» στο μηδέν

Με το καλημέρα η Νίκη Βόλου έδειξε τις διαθέσεις της που μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι δημιουργώντας αλλεπάλληλες ευκαιρίες για γκολ. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Τζιώρας σούταρε μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Πολίτης απέκρουσε προσωρινά και στην συνέχεια ο Πάνος απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τζιώρας ενώ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην μικρή περιοχή, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 20’ ο Τζοβάρας επιχείρησε ένα ακόμη σουτ, το οποίο  κόντραρε στον Καλογέρη και κατέληξε κόρνερ. Στη συνέχεια το απευθείας σουτ του Πάνου από την εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 36’ ο Γκαρσία έχασε μεγάλη ευκαιρία να γράψει  το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Πλάσαρε με το αριστερό μέσα στην μικρή περιοχή αλλά ο Αμαρατίδης τελευταία στιγμή επενέβη με σωτήρια προβολή στέλνοντας τη μπάλα πλάγιο άουτ. Ο Απόλλων Πόντου δεν ήταν καθόλου απειλητικός με μοναδική ευκαιρία το σουτ του Παπαϊωάννου στο 22’σε μία κόντρα επίθεση χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Μπάγιτς.

Στο 45’ η Νίκη Βόλου διαμαρτυρήθηκε σε ανατροπή του Καλαϊτζίδη μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε τίποτα με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να μένει 0-0.

Απόλλων Πόντου – Νίκη Βόλου 0-0:  Η Νίκη Βόλου πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να βρει το γκολ

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Απόλλων Πόντου προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι κυρίως με στημένες φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν εκείνοι που είχαν και πάλι τις ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Πάνο.

Στο 55’, o 32χρονος δεξιός μπακ μετά από αντεπίθεση σύγκλινε στον άξονα αλλά το σουτ με το αριστερό κατέληξε ψηλά εκτός εστίας. Μεγάλη ευκαιρία έχασε και στο 83’ με το σουτ να κοντράρει και να καταλήγει άουτ. Νωρίτερα στο 64’, ο Ροχάνο είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα για την Νίκη αλλά ο διαιτητής υπέδειξε οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά η πίεση της Νίκης έγινε ακόμη πιο ασφυκτική. Στο 88’ ο Βλαχομήτρος έκανε τη σέντρα, ο Κάσσος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 90+4’ η κεφαλιά του Παναγιωτίδη μετά από τη σέντρα του Βλαχομήτρου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πολίτη. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Ενομό, Μπαργκάν, Καλογέρης, Ζαχαράκης, Αμαραντίδης, Παπαϊωάννου, Ξιφλίνος (62′ Δεινόπαπας), Φράγκος.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Τζοβάρας (61′ Κάσσος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Αλιατίδης (68′ Βλαχομήτρος), Τσουκαλάς, Παναγιωτίδης, Γκαρσία, Ροχάνο, Τζιώρας (62′ Κυριακίδης).