overfm.gr | Basket League | Απόλλων Πάτρας – Παναθηναϊκός 48-90 – Βομβάρδισε την Αχαΐα κι έφυγε…

Ο Απόλλων υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στην Πάτρα, με τους «πράσινους» να συνδυάζουν ουσία και θέαμα, νικώντας με το ευρύ 90-48.

Ο Απόλλων Πάτρας, όπως ήταν φυσικό δεν ήταν δυνατό να προβληματίσει τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» αξιοποίησαν το ματς προκειμένου να βρούν αγωνιστικό ρυθμό. Έτσι νίκησαν με το εμφατικό 90-48 στο κλειστό της Περιβόλας.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, ο Απόλλωνας, έχει 4 νίκες και 7 ήττες, καταλαμβάνοντας την 9η θέση στη βαθμολογία της Basket League. από την άλλη ο Παναθηναϊκός είναι μόνος πρώτος με 9 νίκες και μόλις 1 ήττα.

Κυρίαρχος από την αρχή ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά από την αρχή του αγώνα. Έτσι, παίζοντας καλά και στις δυο μεριές του παρκέ, προηγήθηκαν με 11-6. Στη συνέχεια, ο Απόλλων προσπάθησε να αντιδράσει και με τον Τόμας, έκανε το 12-12. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 23-16 υπέρ του ΠΑΟ.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπο. Οι παίκτες του Πρίφτη έκαναν ένα σερί 14-0, διαμορφώνοντας το 37-16. Ακόμα, ο Αβδάλας με τρίποντο «έγραψε» το 18-47, με τους «πράσινους» να καθαρίζουν το ματς από την αρχή. Με το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ έγραφε 47-23, υπέρ των νικητών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε το «βομβαρδισμό» της Αχαϊκής πρωτεύουσας, με τον Απόλλων να μη μπορεί να αντιδράσει ουσιαστικά. Ενεδεικτικό είναι το το τέλος της περιόδου, βρήκε τις δυο ομάδες να έχουν απόσταση 31 πόντων, με το ταμπλό να γράφει 68-37.

Η τελεική ευθεία ήταν τυπική υπόθεση. Ο Απόλλων, πλέον κοιτάζει μπροστά στον επόμενο αγώνα της 13ης αγωνιστικής της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη στο «Nick Galis Hall». Το ίδιο και ο Παναθηναϊκός, που πέρασε από την Αχαϊκή πρωτεύουσα με το ευρύ 90-48.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 23-47, 37-68, 48-90.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσαλμπούρης 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Δίπλαρος 6 (2/9 σουτ, 4 ασίστ, 6 λάθη, 3 κλεψίματα), Μολφέτας 5 (1), Ντέιβις 12 (0/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμας 12 (3/10 σουτ, 3 ριμπάουντ), Ζούμπος, Παπαφωτίου, Μπαζίνας, ΜακΛάφλιν, Κογιώνης.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 3 (1), Παπαγιάννης 8 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 5 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 4 (1/7 σουτ, 4 ασίστ), Μποχωρίδης 17 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Καββαδάς 8 (4/4 δίποντα), Κασελάκης 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αβδάλας 3 (1), Νέντοβιτς 17 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έβανς 12 (6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο).

Ομαδικά στατιστικά – Απόλλων Πάτρας: 13/33 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 10/14 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 11 επιθετικά), 8 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 24/37 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 9/11 βολές, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.