overfm.gr | Basket League | Απόλλων Πάτρας – Ηρακλής 89-95 – Νικητής ο Γηραιός σε ένα «τρελό» ματς δύο παρατάσεων

Σε ένα «τρελό« ματς δύο παρατάσεων, ο Ηρακλής έφυγε με τη νίκη από την Πάτρα, επικρατώντας 95-89 του Απόλλωνα.

Σε ένα ματς με δύο παρατάσεις ο Ηρακλής επικράτησε 95-89 του Απόλλωνα στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League. Σημαντικοί νίκη για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι παλεύουν για την παραμονή τους.

Ο Αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν την 1η περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά μέσα στα πρώτα 3′ στους +12 (2 – 14). Ο Έιμπραμς είχε «πάρει» φωτιά από νωρίς, μετρώντας 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (12 – 22). Η ομάδα του Κώστα Μέξα έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με +10 , 12 – 22.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Απόλλων Πάτρας: 3/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη.

Ηρακλής: 6/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος.

Ο Ηρακλής και στην 2η περίοδο επέβαλε τον ρυθμό του,  στην ομάδα του Νίκου Βετούλα (25 – 30). Η ομάδα της Πάτρας μετά από το 7′ της αναμέτρησης, κατάφερε να ελέγξει κάπως τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. . Μεγάλο όπλο για τους γηπεδούχους αποτελούσε ο Τσαλμπούρης  (27 – 31). Ο Γηραιός έκλεισε το ημίχρονο με +5 (27 – 33).

Τα ομαδικά στατιστικά του Α’ μέρους:

Απόλλωνας Πάτρας: 8/14 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 2/3 βολές, 18 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ηρακλής: 9/19 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/9 βολές, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 μπλοκ.

Το Β΄μέρος

Όπως ήταν λογικό, η αχαϊκή ομάδα βελτιώθηκε στη συνέχεια και σταδιακά «ψαλίδισε» τη διαφορά, μειώνοντας στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου σε 36-34, με πρωταγωνιστή τον Τσαλμπούρη.

Ο «Γηραιός», όμως, απάντησε με τους Γκάρετ και Εϊμπρααμς και ξέφυγε εκ νέου με διψήφια διαφορά πόντων (53-42) στο 28΄. Ο Απόλλων κατάφερε να «μαζέψει» γρήγορα τη διαφορά (49-53 στο τελος της τρίτης περιόδου), ο Ηρακλής με τον Ρότεν έφτασε ξανά στο +10 (61-51), έξι λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ένα σερί 7-0 έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση ενός σουτ (61-58).

Ένα σουτ που το βρήκε τελικά ο -κορυφαίος του αγώνα- Γιώργος Τσαλμπούρης, που ισοφάρισε 67-67 με τρίποντο στην εκπνοή του κανονικού αγώνα, κι ενώ λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Εϊμπρααμς είχε 1/2 βολές, αποτυγχάνοντας να «κλειδώσει» τη νίκη της ομάδας του.

Το σενάριο επαναλήφθηκε με σχεδόν… σαδιστικό τρόπο στην παράταση. Ο Γουντς με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα 77-74 στον «Γηραιό» και το συντήρησε με εύστοχες βολές στα 13΄΄ (79-76).

Αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι έκαναν αμέσως φάουλ στον Τσαλμπούρη, για να μην τον αφήσουν να σουτάρει τρίποντο, και ο έμπειρος φόργουορντ μείωσε στον πόντο.

Ο Σταμάτης πήγε με τη σειρά του στη γραμμή, αλλά είχε 1/2 και έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να ισοφαρίσει 80-80, με λέι-απ του ΜακΛιν τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Η τρίτη φορά ήταν και… φαρμακερή για τους Αχαιούς, που έμειναν πίσω στο σκορ και στη δεύτερη παράταση και αυτή τη φορά δεν βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν, αφότου ο Εϊμπρααμς με τρίποντο στα 39΄΄ έδωσε «άερα» πέντε πόντων (90-85) στον Ηρακλή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/6 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και «σφράγισαν» τη νίκη, που τους δίνει δικαίωμα στην ελπίδα, τουλάχιστον εντός αγωνιστικών χώρων.