overfm.gr | Διεθνή | Απόλλων Λεμεσού: Πήρε το κυπριακό Σούπερ Καπ και φορτσάρει για Ολυμπιακό

Ο Απόλλων Λεμεσού σε ένα ματς με πολλές φάσεις νίκησε 2-0 την Ομόνοια, αναδείχθηκε υπερπρωταθλητής Κύπρου και δείχνει έτοιμος για Ολυμπιακό.

Ο Απόλλων Λεμεσού θα πάει ορεξάτος στα ματς με Ολυμπιακό για τα playoff του Europa League. Οι περσινοί πρωταθλητές νίκησαν την Ομόνοια 2-0 σε ένα ματς με πολλές φάσεις και συγκινήσεις, κατακτώντας το κυπριακό Σούπερ Καπ.

Η εικόνα του αγώνα:

Παιχνίδι με αρκετά καλό και γρήγορο ρυθμό στο πρώτο 45λεπτο. Μάλιστα υπήρξε γκολ, αλλά και χαμένο πέναλτι. Συνολικά ο Απόλλωνας ήταν εμφανώς καλύτερος και επιβραβεύτηκε η προσπάθειά τους με γκολ-προβάδισμα στο 12’. Ο Μίλετιτς έκανε λανθασμένο γύρισμα προς τον Μπασιρού από την άμυνα στο κέντρο, ο Κολ με προβολή έκλεψε, έδωσε στον Γάλλο φορ κι αυτός με συρτό βολέ λίγο έξω από την περιοχή νίκησε τον Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια έδειχνε πως… έψαχνε τα πατήματα της, έχοντας πρόβλημα στην τελική πάσα στην προσπάθεια για δημιουργία φάσεων στο αντίπαλο μισό γήπεδο, ενώ καταγράφηκαν και αμυντικές αδράνειες που δεν στοίχησαν. Από την άλλη, οι κυανόλευκοι ήταν ιδιαίτερα ορεξάτοι και δημιουργικοί, πιέζοντας ψηλά τον αντίπαλό τους, παρόλο που ο Μακρίδης παρέταξε ενδεκάδα με πολλες αλλαγές. Η ομάδα της Λεμεσού θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ με πέναλτι του Ψύχα, αλλά και σε δύο ευκαιρίες που είχε ο Κύπριος νεαρός άσος στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Μαυρίας κέρδισε το πέναλτι στις καθυστερήσεις σε ανατροπή του από τον Φαμπιάνο έπειτα από σπουδαία μπαλιά του Σαχάρ, αλλά ο Βραζιλιάνος κίπερ, απέκρουσε την εκτέλεση του νεαρού Κύπριου αριστεροπόδαρου άσου του Απόλλωνα.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου

Ανεβασμένη παρουσιάστηκε στην επανάληψη η Ομόνοια, αλλά δεν ήταν καλύτερη από τον Απόλλωνα, πέραν από κάποια μικρά διαστήματα όπου πίεσε και σε ένα από αυτά έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Μπέζους να σημαδεύει το δοκάρι μετά από ανάποδο γυριστό στην περιοχή (65’), ενώ καλές χαμένες ευκαιρίες καταγράφηκαν προηγουμένως με τον Μπρούνο και τον Κακουλλή, αλλά και ακολούθως με… παραλίγο αυτογκόλ (από αντίπαλο κεφάλι κατέληξε στο δοκάρι η μπάλα).

Μία μόνο καλή ευκαιρία καταγράφηκε για τον Απόλλωνα με τον Πίττα πριν από τη συμπλήρωση 70 λεπτών, αφού στο 73’ οι κυανόλευκοι ισχυροποίησαν το προβάδισμά τους με τον Βα. Πως; Ψύχας και Μπα συνδυάστηκαν υπέροχα, η μπάλα έφτασε στον Πίττα και ο Βα που μπήκε στη φάση έκανε το σουτ εντός περιοχής και διαμόρφωσε το 2-0!

Οι κυανόλευκοι ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες την αναμέτρηση, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Φιλιώτης.