overfm.gr | Super League 2 | Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα 3-3: Ματσάρα

Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα 3-3: Ματσάρα. Ο Απόλλων Λάρισας προηγήθηκε 3-1, αλλά ο Ελευθεριάδης αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή.

Η πρεμιέρα της Super League συνδυάστηκε με το θεσσαλικό ντέρμπι στη Φιλιππούπολη. Εκεί, όπου Απόλλων Λάρισας και Τρίκαλα προσέφεραν θέαμα, έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, αλλά νικητής δεν υπήρξε. Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα 3-3: Ματσάρα.

Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα: Σούπερ Λαρισσαίοι

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά του ματς. Με τα γκολ του Κανούλα στο 13′ με σουτ και του Γιαννίτση στο 22′ με κεφαλιά, οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 31′ και ο Ριζογιάννης ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» μειώνοντας σε 2-1. Έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο στο ματς.

Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα: «Χρυσή» αλλαγή ο Ελευθεριάδης

Όταν ο Λίταινας στο 70ό λεπτό πέτυχε το 3-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, φάνηκε πώς ο Απόλλων θα κατακτούσε τη νίκη. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Διότι από εκείνο το σημείο και μετά, το ματς είχε έναν μεγάλο πρωταγωνιστή. Τον Λάζαρο Ελευθεριάδη. Ο παίκτης των Τρικάλων μείωσε στο 80ό λεπτό σε 3-2, για να σκοράρει ξανά μετά από έξι λεπτά, στο 86′, κάνοντας το σκορ 3-3. Το μοναδικό που άλλαξε ως το φινάλε της αναμέτρησης ήταν η αποβολή του Ευθυμίου στις καθυστερήσεις, για απώθηση αντιπάλου, αν και υπήρξε διαπληκτισμός μεταξύ παικτών των δύο ομάδων. Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα: Σούπερ Λαρισσαίοι.

Απόλλων Λάρισας: Αστράς, Καρρίκι, Λίταινας, Σκούπρα, Χατζής, Τιμπουέ, Γιαννίτσης, Κουζού, Βίγια (72′ Λέμανγκρ), Κανούλας, Παναγιώτου (65′ Μπαλογιάννης).

Τρίκαλα: Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Ντιαλόσι, Νιάρος, Κεχαγιάς (46′ Ελευθεριάδης), Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ρεκίν, Χειρίτραντας (79′ Νίζιτς), Ευθυμίου, Κουσκουνάς.