overfm.gr | Super League 2 | Απόλλων Λάρισας – Ολυμπιακός Β 2-2: Αρνήθηκε να χάσει

Απόλλων Λάρισας – Ολυμπιακός Β 2-2: Αρνήθηκε να χάσει. Με γκολ του Μαρίνου στις καθυστερήσεις οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το βαθμό στη Φιλιππούπολη.

Η ομάδα Β του Ολυμπιακού είχε την πρώτη της βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα. Όπως, όμως, κύλησε το ματς στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το αήττητο στις καθυστερήσεις. Απόλλων Λάρισας – Ολυμπιακός Β 2-2: Αρνήθηκε να χάσει.

Ένα αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα Β’ του Ολυμπιακού στους 7 βαθμούς και πιο συγκεκριμένα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Είναι στο -3 από την πρωτοπόρο Βέροια, έχοντας όμως και ματς λιγότερο. Αυτό με τα Τρίκαλα που θα διεξαχθεί στις 8 Δεκεμβρίου.

Προβάδισμα με Νίκολιτς

Στο πρώτο 45λεπτο το ματς ήταν μοιρασμένο. Ίσως η ομάδα της Λάρισας να είχε παραπάνω την μπάλα στην κατοχή της, αλλά ο Ολυμπιακός Β έψαχνε την κόντρα για να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Μια οργανωμένη επίθεση, μια καλή σέντρα και το ιδανικό τελείωμα έφεραν το γκολ για τους «ερυθρόλευκους». Στο 29′ ο Μαρίνος βρήκε τον Νίκολιτς σε θέση βολής μέσα στην περιοχή κι εκείνος δεν αστόχησε (0-1). Οι δύο ομάδες πήγαν με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια, καθώς ο Μπα δεν βρήκε στόχο, ενώ ο Στουρνάρας είπε όχι στον Βίγια.

Ανατροπή του Απόλλωνα – Αρνήθηκε να χάσει ο Ολυμπιακός Β

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές. Είχε δύο καλές στιγμές με τον Κανούλα και τον Βίγια. Η «χρυσή» αλλαγή του Στράτσια ήταν ο Ζιάκας. Στο 75′ κατάφερε να ισοφαρίσει με σέντρα-σουτ που έκανε από τα δεξιά. Επίσης, στο 86′ έκανε τη σέντρα για να πεταχτεί ο Γιαννίτσης με κεφαλιά και να σημειώσει το 2-1. Ολική ανατροπή για τον Απόλλωνα, με τον Ολυμπιακό Β να κινδυνεύει με την πρώτη του ήττα. Όμως, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+6) μετά τη σέντρα του Κωστή και την προσωρινή απομάκρυνση των αμυντικών, η μπάλα στρώθηκε στον Μαρίνο που ισοφάρισε. Απόλλων Λάρισας – Ολυμπιακός Β 2-2: Αρνήθηκε να χάσει

Απόλλων Λάρισας (Μ. Στράτσια): Μάντζαρης, Γιαννίτσης, Καπίκι, Βίγια (86′ Λουκάς), Λίταινας, Παναγιώτου (61′ Κανούλας), Σκούπρας, Κοζού (61′ Μπαλογιάννης), Χατζής, Τιμπουέ, Λεμάνγκρ (69′ Ζιάκας).

Ολυμπιακός (Αρ. Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Νίκολιτς, Ξενιτίδης (90′ Λιάτσος), Ντόι, Κωστή, Μαρίνος, Κίτσος, Α. Μπα (78′ Βοΐλης).