overfm.gr | Super League 2 | Απόλλων Λάρισας-Ξάνθη 1-1: Έχασε το τρίποντο μέσα από τα χέρια της

Ενώ προηγήθηκε πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, η Ξάνθη έχασε τελικά δύο πολύτιμους βαθμούς καθώς «χάρισε» την ισοπαλία στον Απόλλωνα με αυτογκόλ.

Απόλλων Λάρισας και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, για την πρεμιέρα της επανέναρξης της Super League 2. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ουσιαστικά από μόνοι τους το τρίποντο καθώς έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους να ισοφαρίσουν με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου (14′) η Ξάνθη βρήκε γκολ με τον Σιατραβάνη, όμως ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ και η φάση δεν μέτρησε. Βέβαια αυτή ήταν μια λανθασμένη απόφαση καθώς στο ριπλέι φάνηκε πως ο παίκτης δεν ήταν εκτεθειμένος. Δύο λεπτά αργότερα (16′) οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα με κοντινό πλασέ του Μπριλάντε, έπειτα από τη σέντρα του Παπάζογλου, ανοίγοντας έτσι το σκορ (0-1).

Ο Απόλλων από πλευράς του είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 25ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά του Αθανασιάδη, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν στην ισοφάριση, με το αυτογκόλ βέβαια του Γιούρμαν στο 90’+3.

Aπόλλων Λάρισας (Μάγγος): Γλύκος (87′ λ.τρ. Τάλισον), Μόρας, Γκόλιας, Καρρίκι, Χατζής, Μπάλλας (75′ Μπάλλας), Τζοβάρας (60’ Τασιούλης), Σκούπρα, Αθανασιάδης, Λίταινας, Μπαστιάνος (75′ Μπαλογιάννης)

Ξάνθη (Πόποβιτς): Μπέντο, Στάθης, Κέβιν Γκαρσία (80′ Παντελιάδης), Τσαμούρης (80′ Τεσίγια), Τ. Παπάζογλου (62’ λ.τρ. Γιουρμάν), Βέρκερ, Δημούτσος (80′ Θυμιάνης), Μπριλάντε, Θ. Παπάζογλου, Τάτος, Σιατραβάνης (56′ Έμπερτ)

Διαιτητής: Κουκούλας (Βοηθοί: Σάκκας, Νταβέλας, 4ος: Πολυχρόνης)