overfm.gr | Champions League | Αποκαρδιωτικός Ολυμπιακός, τον σόκαρε η Μακάμπι Χάιφα (0-4)

Ο Ολυμπιακός με τραγική εμφάνιση ηττήθηκε δίκαια 4-0 από την Μακάμπι Χάιφα μέσα στην έδρα του και πλέον θα αγωνιστεί στα προκριματικά του Europa League.

Το ταξίδι του Ολυμπιακού στο Champions League τελείωσε άδοξα και με αποκαρδιωτικό τρόπο.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς τόσο στο Ισραήλ, όσο και στο «Γ. Καραϊσκάκης» δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο. Αλλά το σημερινό αποτέλεσμα ήταν… μαχαίρι στη καρδιά για τους φίλους της πειραιώτικης ομάδας.

Το γρήγορο γκολ-φάουλ αποσυντόνισε τους πάντες

Μόλις στο πέμπτο λεπτό του ματς, ο Τσέρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έκανε το 0-1 για τους Ισραηλινούς, οι οποίοι κράτησαν το σκορ αυτό, μέχρι την ανάπαυλα. Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για ένα χέρι του Πλάνιτς μέσα στην περιοχή, το οποίο ο διαιτητής Στεφάνσκι δεν καταλόγισε πέναλτι.

Παρά τη κατοχή μπάλας που είχαν οι Πειραιώτες (65%) δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Μόνη αξιοσημείωτη φάση ήταν το γκολ του Μπουχαλάκη στο 26′, αλλά ο διαιτητής υπέδειξε χέρι του Έλληνα διεθνή. Οι πρωταθλητές Ισραήλ λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Ντέιβιντ, αλλά ο Βατσλίκ τον «νίκησε» στο τετ α τετ.

Μεγάλα κενά στην άμυνα , τα εκμεταλλεύτηκαν οι Ισραηλινοί

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανεβάσει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο. Τη θέση του Μπουχαλάκη πήρε ο Καρβάλιο και οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν πιο πρόθυμοι επιθετικά, αλλά είχαν τεράστια κενά στον άξονα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να υπάρχουν ελεύθεροι χώροι, οι οποίοι έκριναν και τη ρεβάνς της πρόκρισης, βάσει αποτελέσματος.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Τικίνιο με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αλλά έπειτα, σε τρία λεπτά τα πάντα… σκοτείνιασαν.

Ο Πιερό με δύο γκολ (61′, 64′) τελείωσε κάθε ενδεχόμενο ανατροπής. Το 0-2 το σημείωσε βγαίνοντας στη πλάτη της άμυνας, ενώ το 0-3 με «καρφωτή» κεφαλιά.

Με την είσοδο του Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός άλλαξε σχηματισμό σε 4-4-2, αλλά δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Αμπού Φάνι, βρήκε διάδρομο, σούταρε και διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βάτσλικ, Βρσάλικο, Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά (77΄ Εμβιλά), Κανέ (62΄ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης (46΄ Καρβάλιο), Ζίνκερναγκερλ (62΄ Κούντε), Μασούρας (68΄ Βαλμπουενά), Τικίνιο.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ: Κοέν, Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κορνού (72΄ Μεναχέμ), Σερί (78΄ Ατζίλι), Λαβί, Μοχάμεντ, Χαζίζα (73΄ Αράντ), Ντέιβιντ (78΄ Αμπού Φανί), Πιερό (86΄ Ρουκάβιτσια).