overfm.gr | Conference League | ΑΠΟΕΛ – Τζουργκάρντεν 3-2: Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό

Ο ΑΠΟΕΛ, έφτασε πολύ κοντά στην πλήρης ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα και την πρόκριση, όμως δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε από την Ευρώπη.

Ο ΑΠΟΕΛ, μπήκε πολύ δυνατά στην ρεβάνς με την Τζουργκάρντεν και βρέθηκε να κερδίζει στο 23ο λεπτό 2-0 την φιλοξενούμενη ομάδα. Εκεί όλοι πίστεψαν ότι οι Κύπριοι θα μπορούσαν να ανατρέψουν το απαγορευτικό όπως φάνηκε στην συνέχεια 3-0 του πρώτου αγώνα, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε και η ομάδα της Λευκωσίας αποκλείστηκε πολύ νωρίς από τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ο ΑΠΟΕΛ, άνοιξε το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης με τον Άντον Μάγκλιτσα και στο 23ο λεπτό ο Ντάνι Μπλούμ διπλασίασε τα τέρματα των Κύπριων. Οι Σουηδοί άργησαν να συνέλθουν από το σοκ το οποίο είχαν υποστεί, όμως το έκαναν, καθώς μείωσαν το σκορ στο 68ο λεπτό με τον Ελίας Άντερσον.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν τα παράτησε και πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 3-1 με τον Μαρκίνιος. Η ομάδα του Αυγουστή συνέχισε να κυνηγάει το ένα τέρμα το οποίο θα της έδινε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Με τον χρόνο να κυλάει και να είναι αντίπαλος την κυπριακής ομάδας, αυτή βγήκε μπροστά και έψαξε το 4ο γκολ, πράγμα το οποίο πλήρωσε στις καθυστερήσεις, αφού ο Τζόελ Ασόρο πέτυχε δεύτερο γκολ για τους Σουηδούς και διαμόρφωσε το τελικό ΑΠΟΕΛ – Τζουργκάρντεν 3-2.