overfm.gr | Bundesliga | Απίθανη Ουνιόν έσπασε το αήττητο της Λειψίας και χτυπάει στα ίσα την Μπάγερν

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ουνιόν Βερολίνου επί της Λειψίας με 2-1 μέσα στην «Ρεντ Μπουλ Αρίνα» σπάζοντας της το φετινό εντός έδρας αήττητο και πλέον είναι στον έναν βαθμό από την Μπάγερν.

Αυτή η Ουνιόν θα μας στείλει στο τρελάδικο! Πάιζοντας έξυπνα κατάφερε να σπάσει το φετινό εντός έδρας αήττητο της Λειψίας κερδίζοντας την με 2-1 μέσα στην «Ρεντ Μπουλ Αρίνα» και φτάνοντας τις πέντε συνεχόμενες νίκες χτυπάει στα ίσα το πρωτάθλημα βρισκόμενη μόλις έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Στο 25′ οι «ταύροι» άνοιξαν το σκορ με τον Σίλβα να πασάρει στον Χένρικς και αυτός άνοιξε το σκορ γράφοντας το 1-0. Στο 38′ ο Μπέκερ σούταρε με τον Μπλάσβιτς να διώχνει εντυπωσιακά. Και στο 61′ οι «Βερολινέζοι» έφτασαν στην ισοφάριση όταν ο Γκίσελμαν εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο σημείο του πέναλτι, εκεί όπου βρισκόταν ο Χάμπερερ που με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Και στο 71′ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Σιμακάν και ο Κνόχε το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-2 για την Ουνιόν . Στο 79ο λεπτό, ο Πόουλσεν, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά, το γκολ της Λειψίας δεν μέτρησε, αφού, με χρήση VAR, ο ρέφερι Σλάγκερ υπέδειξε οφσάιντ και το 1-2 παρέμεινε. Και στο 94′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Φόρσμπεργκ να ισοφαρίσουν με την Ουνιόν να παίρνει την μεγάλη νίκη.

ΛΕΙΨΙΑ: Μπλάσβιτς, Σιμακάν (74′ Πόουλσεν), Κλόστερμαν, Γκβαρντιόλ, Χάλστενμπεργκ, Σομποζλάι, Λάιμερ (62′ Χαϊνταρά), Σλάγκερ, Χένριχς, Σίλβα (74′ Φόρσμπεργκ), Βέρνερ

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Ρόνοου, Ντόεκι, Λέιτε, Γιουράνοβιτς, Λαϊντουνί (86′ Θόρσμπι), Κεντίρα, Χάμπερερ (80′ Ρουσιγιόν), Γκίσελμαν (81′ Σεγκούν), Μπέκερ (62′ Μίτσελ), Μπέχρενς (62′ Τζορντάν)