overfm.gr | Uncategorized | Απίστευτοι Ελ Αραμπί και Τζολάκης έστειλαν στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό

Με τον Τζολάκη να κανει το ματς της ζωής του και τον Ελ Αραμπί να σκοράρει στο τέλος ο Ολυμπιακός κέρδισε με 1-0 τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με έναν απίστευτο Τζολάκη που κατέβασε τα ρολά και τον Ελ Αραμπί να χτυπάει στο φινάλε ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει με 1-0 τον Άρη και στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Με τον Έλληνα τερματοφύλακα να πραγματοποιεί το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του πραγματοποιώντας ούτε λίγο ούτε πολύ 8 αποκρούσεις με αποκορύφωμα αυτή στο πέναλτι του Γκρέι. Οι «ερυθρόλευκοι» μάλιστα κατάφεραν να πάρουν την νίκη στο φινάλε παρότι έπαιξαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντόι στην φάση του πέναλτι και στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ.

Οι «Θεσσαλονικείς» ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι ώστε να σκοράρουν και να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα. Και μάλιστα μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα λίγο έλειψε να σκοράρουν όταν ο Ετέμπο σούταρε δυνατά εκτός περιοχής με τον Τζολάκη να διώχνει σε κόρνερ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άνευροι στο ξεκίνημα και σιγά σιγά προσπαθούσαν να βγουν μπροστά για να απειλήσουν την εστία του Κουέστα. Ώσπου στο 20′ ο Ροντινέι έκανε το γύρισμα και ο Βαλμπουενά το σουτ με τον Κουέστα να βγάζει με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ισορρόπησαν και στο 27′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπιέλ έβγαλε την συρτή μπαλιά από τα δεξιά, ο Μασούρας δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με την μπάλα και μετά από κόντρες, ο Μαζικού έδιωξε πάνω στη γραμμή. Η απάντηση του Άρη ήρθε στο 34′ με τον Γκρέι να μπαίνει στην περιοχή και από πλάγια δεξιά σούταρε με τον Τζολάκη να αποκρούει εντυπωσιακά. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε εντυπωσιακά και στο 45′ οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γκρέι βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε και ο Τζολάκης είπε ακόμη ένα όχι στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τις δυο ομάδες να ψάχνουν τον τρόπο να σκοράρουν. Ενώ περνούσαν τα λεπτά στο 63′ χάθηκε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, η μάλλον είχαμε ακόμη μια μεγάλη απόκρουση από τον Τζολάκη ο οποίος έσωσε το σουτ που επιχείρησε ο Γκαρθία ενώ έμπαινε απειλητικά από αριστερά. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να γίνονται ακόμη πιο πιεστικοί ώστε να πετύχουν το γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση. Και ενώ περνούσαν τα λεπτά στο παιχνίδι ο Άρης κατάφερε να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Γκρέι από τον Ντόι με τον τελευταίο να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα. Σε μια φάση που εδώ που τα λέμε προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του φορ των «Θεσσαλονικιών» κι μετά κράτημα του νεαρού αμυντικού των «Πειραιωτών». Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο παθών με τον Τζολάκη να αποκρούει και να κραταει το μηδέν. Και σαν να μην έφτανε αυτό επιβεβαιώθηκε και ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου με τους «Πειραιώτες» να φεύγουν στην κόντρα και τον Σαμασέκου να βγάζει εκπληκτική μπαλιά για τον Ελ Αραμπί που μόνος με τον Κουέστα πλάσαρε και έκανε το 0-1 δίνοντας την νίκη-πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Άρης (Ά. Πάρντιου): Κουέστα, Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ, Ετέμπο, Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία(76′ Πάλμα), Ιτούρμπε(81′ Ματέο Γκαρσία), Γκρέι

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Βρουσάι(86′ Σισέ), Εμβιλά, Σαμασέκου, Μασούρας(71′ Γκάρι Ροντρίγκες), Βαλμπουενά(61′ Χάμες), Μπιέλ(86′ Ραμόν), Μπακαμπού(71′ Ελ Αραμπί)