overfm.gr | Eurocup | Αντβέρπ – Ιωνικός 87-90: Την «βομβάρδισε»

Αντβέρπ – Ιωνικός 87-90: Την «βομβάρδισε». Με τον «καυτό» Τζέρμαν (37π.) και εξαιρετικό τον Χουγκάζ (25π.) οι Νικαιώτες νίκησαν στο Βέλγιο.

Δεύτερο «διπλό» για την ομάδα της Νίκαιας στο φετινό Europe Cup. Η ομάδα του Σεγκούρα «εκτέλεσε» με τρίποντα την Αντβέρπ στο Βέλγιο και πέτυχε μια νίκη που τον κράτησε «ζωντανό» στο παιχνίδι της πρόκρισης. Αντβέρπ – Ιωνικός 87-90: Την «βομβάρδισε».

O MVP: Ο Άντονι Τζέρμαν. Σταμάτησε στους 37 πόντους με εξαιρετική εμφάνιση. Ό,τι κι αν έκαναν οι Βέλγοι για να τον περιορίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Διέλυσε κάθε αμυντικό τους πλάνο.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο εκπληκτικός Νίκος Χουγκάζ. Άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ σημειώνοντας 25 πόντους, με 5/5 τρίποντα και 9 ριμπάουντ, σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα των Νικαιωτών.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Αν και η Άντβερπ αγωνίστηκε με περισσότερους παίκτες και θεωρητικά είχε περισσότερες λύσεις από τον Ιωνικό, δεν κατάφερε να περιορίσει το επιθετικό «κρεσέντο» της ομάδας της Νίκαιας.

THE POINT: Η μεγάλη ευστοχία του Ιωνικού από την περιφέρεια. Οι Νικαιώτες ευστόχησαν σε 15 τρίποντα, με ποσοστό 54%, πετυχαίνοντας ένα «διπλό», το οποίο τους δίνει ακόμα το δικαίωμα στην ελπίδα.

Αντβέρπ – Ιωνικός: «Μάχη» τριπόντων και ελληνική καρδιά

Το ματς ήταν συναρπαστικό. Ο Ιωνικός δεν μπήκε καλά στο ματς. Στο 5′ ήταν στο -9 (13-4), αλλά σταδιακά με καλή άμυνα και τον Τζέρμαν να σκοράρει συνεχώς (15π. στο δεκάλεπτο) το γύρισε και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 4 πόντων (22-26). Στην αρχή του δευτέρου βρέθηκε στο +7 (29-22), αλλά η βελγική ομάδα έβγαλε αντίδραση. Με σερί 13-0 βρέθηκε στο +6 (33-29). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο μετά το κάρφωμα του Χουγκάζ (45-45).

Η Άντβερπ βρέθηκε στο +11 (56-45) και στο +15 (62-47) στο 25′. Σερί 12-0 του Ιωνικού που πλησίασε στους 3 (62-59) στο 29′, για να κλείσει η περίοδος με σκορ 65-63 με το σουτ του Τζέρμαν. Ο Αμερικανός συνέχισε να σκοράρει για το πρώτο προσπέρασμα μετά από ώρα, 68-67 στο 33′. Μεγάλη «μάχη» στη συνέχεια, για να προηγηθούν ξανά οι Νικαιώτες στο 37′ (83-82). Το μεγάλο τρίποντο του Χουγκάζ στα 16” έφερε τον Ιωνικό μπροστά (88-87) και δύο βολές του, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90.