overfm.gr | Super League 1 | Άντερλεχτ – ΟΦΗ 1-1: Θετικό πρόσημο και στο δεύτερο φιλικό για τους Κρητικούς

Καλή εμφάνιση παρουσίασαν οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια.

Ο ΟΦΗ στο δεύτερο φιλικό του για την φετινή περίοδο, αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στην Άντερλεχτ. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ήταν καλή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ το γκολ που σημειώθηκε προήλθε από τον Κοροβέση στο 80 λεπτό. Ο Νίκος Νιόπλιας παράταξε την ομάδα του με τον Βάτερμαν κάτω από τα δοκάρια, τον Ουές και τον Λυμπεράκη στα δύο άκρα της άμυνας, τους Πασαλίδη και τον Βούρο στα στόπερ, με τους Νέιρα, Μπαλογιάννη και Ντε Γκούζμαν  στην μεσαία γραμμή και τους Φαν Ντάινεν, Σαρδινέρο, Καστάνιος στην επίθεση.

Στο πρώτο μέρος ο Ντε Γκούζμαν έκανε ένα καλο σουτ στο 29ο λεπτό με την μπάλα να περνά αουτ, ενώ στο 42 ο Καστάνιος αστόχησε σε τετ-α-τερτ.

Στην επανάληψη ο τεχνικός του ΟΦΗ έκανε ορισμένες αλλαγές, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να αλλάξει σχεδόν όλη η σύνθεση της ομάδας, με τους Βέγλους στο 63ο λεπτό να κάνουν το 1-0 με τον Ντάουντα. Το παιχνίδι είχε ρυθμό και φάσεις με τους παίκτες των Κρητικών να είναι ορεξάτοι και να έχουν μια καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα στο 80 ο Κοροβέσης να ισοφαρίσει σε 1-1, σκορ που ήταν και το τελικό στον αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Άντερλεχτ: Verbruggen, Bouchouari, Debast, Cobbaut, Mykhailichenko, Dewaele, Colassin, Lokesa, Arnstad, Bundu, Dauda.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουές, Πασαλίδης, Βούρος, Λυμπεράκης, Νέιρα, Ντε Γκουζμάν, Μπαλογιάννης, Βαν Ντάινεν, Καστάνιος και Σαρδινέρο.

Στο Β ημίχρονο έπαιξαν οι: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Λυμπεράκης, Ουές, Κοροβέσης, Μπαλογιάννης, Στάρτζεον, Γρίβας, Νοικοκυράκης.