overfm.gr | Πόλο | Ανώτερος ο Ολυμπιακός σήκωσε το Κύπελλο

Ένας Ολυμπιακός που δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα συνέτριψε με 13-5 την Βουλιαγμένη και κατάφερε να στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδας.

Και πως να το χάσει; Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και συνέτριψε την Βουλιαγμένη με 13-5 και κατάφερε να κατακτήσει το Κυπελλο Ελλάδας.

Η Βουλιαγμένη κατάφερε με αυτόν τον τρόπο να προηγηθεί στα 6:43 με την Ριτζ. Στα 5.47 η Ελευθερία Πλευρίτου ισοφάρισε σε 1-1 ενώ η Κρίστμας 4.21 έκανε το 2-1 για τις πρωταθλήτριες Ευρωπης που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Η Βάσω Πλευρίτου έκανε το 3-1 για τις «ερυθρόλευκες» με την Ελληνιάδη δευτερόλεπτα αργότερα να μειώνει σε 3-2 για την ομάδα των νοτίων προαστίων. Στα 4.41 πριν το ημίχρονο η Ξενάκη έκανε το 4-2 ενώ λίγο αργότερα η Ριτς μείωσε σε 4-3. Η Βάσω Πλευρίτου και η Έλενα Ξενάκη με δυο γκολ έκαναν το 6-3 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή τους στην πισίνα, οι δύο ομάδες συνέχισαν συντηρητικά και δεν ρίσκαραν. Χρειάστηκε να περάσουν 2:20 για να επιτευχθεί κάποιο τέρμα στο τρίτο οκτάλεπτο με την Ξενάκη να σκοράρει για τρίτη φορά ενώ η Ελένη Ελληνιάδη μείωσε σε 7-4 με εκτέλεση πέναλτι στα 4:40. Η Ιωάννα Χυδηριώτη με εντυπωσιακό γκολ έκανε το 8-4 με την Γιαννοπούλου να μειώνει σε 8-5.Δυομιση λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου η Μαργαρίτα Πλευρίτου έκανε το 9-5. Στα 55” πριν το τέλος η Ελευθερία Πλευρίτου έκανε το 10-5.

Το τέταρτο οκτάλεπτο έμοιαζε με τυπική διαδικασία και αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι οι ομάδες δεν κυνήγησαν αρκετά κάποιο γκολ. Χαρακτηριστικό ήταν ότι το πρώτο τέρμα της περιόδου σημειώθηκε στα 5:55 πριν το φινάλε από την Κρίστμας που έκανε το 11-5 για τον Ολυμπιακό. Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός συνέχισε να… μετρά κούπες καθώς κατέκτησε το τέταρτο διαδοχικό και πέμπτο συνολικά Κύπελλο στην ιστορία του.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 3, Βιδάλη, Ράιτ, Στρατιδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά

Ολυμπιακός (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε 2, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου, Τριχά, Ξενάκη 3, Σιούτη, Πλευρίτου Μ 1, Τορνάρου, Πλευρίτου Β 2, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη