overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Ανοι-Χ-τοί λογαριασμοί στο «Αθανάσιος Διάκος»

Στην ρεβάνς στο «Ελ Πάσο» θα λύσουν τις διαφορές τους Λαμία και Καλλιθέα που αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο «Αθανάσιος Διάκος».

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα σε Λαμία και Καλλιθέα στο «Αθανάσιος Διάκος» για την φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην ρεβάνς στην οποία παραμένουν τα πάντα ανοιχτά. Οι δυο ομάδες επί της ουσίας μοιράζονται από ένα ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο και τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο. Εκεί όπου σημειώθηκαν και τα δυο γκολ της αναμέτρησης και μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δοκάρι ακριβώς στην τελευταία φάση του ματς η αθηναϊκή ομάδα με τον Κυνηγόπουλο.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να μπήκαν πιο δυνατά στο ματς ωστόσο οι «Καλλιθεάτες» είχαν την πρώτη καλή στιγμή με τον Κυνηγόπουλο να βρίσκεται απέναντι από τον Γκαραβέλη όμως το πλασέ κατέληξε στην αγκαλιά του πορτιέρο των γηπεδούχων στο 7′. Ενώ οι «Λαμιώτες» δυσκολεύοταν να κάνουν παιχνίδι, στο 13′ έχασαν την πρώτη τους καλή φάση όταν ο Μανούσος σούταρε από το ύψος της περιοχής με τον Πάντο να διώχνει ενστικτωδώς. Ο ίδιος παίκτης δέκα λεπτά αργότερα είχε ακόμη μια πολύ καλή ευκαιρία όταν βρέθηκε έξω από την περιοχή και σούταρε με την μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές μετά το αρχικό μούδιασμα και στο 31′ ο Τσιλούλης σούταρε με την μπάλα να καταλήγει επίσης άουτ. Οι φιλοξενούμενοι προς το τέλος του ημιχρόνου ανέβασαν στροφές αλλά δεν απείλησαν ιδιαίτερα αλλά πήγαν με το μηδέν στα αποδυτήρια.

Η Καλλιθέα μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 49′ έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Νίλι να βρίσκεται μόνος του μέσα στην περιοχή με το σουτ του να κοντράρεται και να φεύγει κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ήταν καλύτερη και στο 57′ έχασαν σπουδία ευκαιρία όταν ο Ντεμέτριους έκλεψε την μπάλα από τον Μπεχαράνο, έκανε τη σέντρα, όμως ο Κυνηγόπουλος τελείωσε άσχημα τη φάση στέλνοντας την μπάλα άουτ. Η Λαμία συνήλθε από το εξαιρετικό ξεκίνημα των φιλοξενουμένων και στο 65′ ο Σαραμαντάς να κάνει την σέντρα απ΄τα αριστερά και ο Μποακί έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά αστόχησε. Η ομάδα του Σίμου ξαναπήρε τα ηνία του ματς και στο 75′ ο Λουκίνας είχε φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ. Και στο 80′ το «Αθανάσιος Διάκος» πάγωσε με τον Ντεμέτριους να κάνει τρομερή ενέργεια από τα αριστερά και να πασάρει στον Λουκίνα που με πλασέ έκανε το 0-1 για την Καλλιθέα. Το γκολ αυτό θύμωσε τους γηπεδούχους οι οποίοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 88′ όταν σε σέντρα του Σλίβκα ο Μπεχρανο επιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-1. Μάλιστα οι «Καλλιθεάτες» λίγο έλειψε να κλέψουν την νίκη αλλά ο Κυνηγόπουλος είχε δοκάρι.

Λαμία (Σάββας Παντελίδης 4-3-3): Γκαραβέλης-Σιμόν(84′ Προβιδάκης), Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ- Νούνιες, Τζανδάρης(63′ Σλίβκα), Ντε Βινσέντι-Γιακουμάκης(46′ Μπεχράνο), Τσιλούλης(63′ Μποακί), Μανούσος

Καλλιθέα (Γιώργος Σίμος 4-3-3): Πάντος-Μανθάτης, Καινούργιος(70′ Βασιλούδης), Ευαγγέλου, Κολτσίδας-Καμπρέρα, Νίλι, Τσιντώνης-Κωστανάσιος(70′ Λουκίνας), Νασιμέντο(54′ Μπουλούλης), Κυνηγόπουλος