overfm.gr | ΣΠΟΡ | Ανέβηκε προσωρινά πρώτος ο ΠΑΟΚ περνώντας διά πυρός και σιδήρου από την Έδεσσα

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο ΠΑΟΚ από την Έδεσσα επικρατώντας του Αερωπού με 29-26 και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή.

Έστω και δύσκολα επικράτησε ο ΠΑΟΚ του Αερωπού με 29-26 στην Έδεσσα και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή στο 20′ του ματς με 11-10 ενώ το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 14-14.

Στην επανάληψη οι «Εδεσσαίοι» πέρασαν μπροστά με 16-15 στο πρώτο πεντάλεπτο ενώ το παιχνίδι συνέχιζε να ήταν ντέρμπι και ώσπου στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι απεκτησαν μια διαφορά 3-4 γκολ. Εν τέλει φάνηκαν ψύχραιμοι και έφτασαν στην νίκη με 29-26.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 4-7, 10-11, 11-13, 14-14 (ημχ), 16-15, 17-18, 20-23, 23-25, 24-28, 26-29

Αερωπός (Τούτσης): Κωστακίδης 4, Τσέλιος, Μαυροδουλάκης 1, Μήγγας 2, Κράλλης 6, Αθανασιάδης, Βέρεμτσουκ 1, Κουκουτσίδης 6, Μποκάρεφ 3, Μυλωνάς, Μυλωνάς, Μπούλκιν 3, Παπαγιάννης, Γεωργαλής, Γιαννούσης, Μπούτκαρης, Τοτίδης

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 1, Ελευθεριάδης 10, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 6, Παπάζογλου 1, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης, Κουκμίσης 2, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης 3, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Βελισαρίου

Διαιτητές: Μερτινιάν – Τόλιος. Δίλεπτα: 2-5. Κόκκινη: Λαδάκης (58:23 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 1/1 – 3/3