overfm.gr | La Liga | Άνετο πέρασμα της Ατλέτικο από την Σεβίλλη

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης κερδίζοντας την Σεβίλλη με 2-0 μέσα στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» βυθίζοτας την ακόμη πιο πολύ.

Εύκολο σχετικά ήταν το πέρασμα της Ατλέτικο από την Σεβίλλη επικρατώντας με 2-0 της τοπικής ομάδας μέσα στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» . Με αυτή την νίκη οι «ροχιμπλάνκος» ανέβηκαν στην πέμπτη θέση με 13 βαθμούς ενώ οι «Αναδαλουσιάνοι» στην 16η με 5 μόλις έναν βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό οι «πρωτευουσιάνοι» έδειξαν τις διαθέσεις τους καθώς η σέντρα του Γιορέντε από δεξιά κόντραρε στον Ρεκίκ αλλά ο Μπόνο έβγαλε δύσκολα. Στο 15′ ο Γιορέντε είχε άστοχη κεφαλιά αλλά στο 29′ ο Γιορέντε με ιδανικό σουτ έκανε το 0-1. Στο 58′ ο Καρμόνα έκανε λάθος και ο Μοράτα που πήρε την μπάλα πλάσαρε για το 0-2.

Στην συνέχεια η Ατλέτικο έχασε ευκαιρίες και για τριτο γκολ , όμως έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Μπόνο που είπε όχι στο 62′ και στο 64′ σε σουτ των Κούνια και Καράσκο ενώ στο 70′ σταμάτσε και το πλασέ του Γιορέντε.

Στο 72′ ο Κορέα αστόχησε από κοντινό σημείο όπως και ένα λεπτό αργότερα ο Γκριεζμάν ενώ ευκαιρία έχασε για την Σεβίλλη ο Γκόμες στο 82′ που σούταρε από μακριά και πέρασε ελάχιστα άουτ.

ΣΕΒΙΛΛΗ(Γιουλιάν Λοπετέγκι): Μπόνο, Νιανζού, Ρεκίκ (27’ Τέλες), Καρμόνα, Σάλας (46’ Νάβας), Λαμέλα, Ντιλέινι (46’ Ράκιτιτς), Γκουντέλι, Ίσκο, Τόρες (66’ Πάπου Γκόμες), Ντόλμπεργκ (66’ Εν Νεσιρί)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ(Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένεθ, Ρεϊνίλντο, Μολίνα (86’ Ζοάο Φέλιξ), Βίτσελ, Σαούλ (60’ Καρασκό), Κόκε (72’ Κοντογκμπιά), Γιορέντε, Μοράτα (60’ Γκριεζμάν), Κούνια (71’ Κορέα)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.