overfm.gr | Super League 2 | Άνετη η πρώτη νίκη στο «Σεραφείδειο»!

Με την… αύρα του Στέλιου Σεραφείδη στο νέο γήπεδο, η ΑΕΚ τίμησε τη μνήμη του στην πρεμιέρα και επικράτησε του Ηρόδοτου με 3-1.

Ιστορική νίκη της ΑΕΚ Β στην πρεμιέρα για το «Σεραφείδειο»!

Πιο συγκεκριμένα, η δεύτερη ομάδα της «Ένωσης» κέρδισε με 3-1 του Ηρόδοτου, σε αυτό το ιστορικό παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία γκολ με τους Ευθύμη Χριστόπουλο, Ιατρούδη και Γιούση ενώ για τους Κρητικούς είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Χαλκιαδάκης. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Παρρά.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι από το πρώτο ημίχρονο. Στο 5′ απείλησε ο Ραντόνια, στο 15ο λεπτό ο Κορνέζος και στο 19ο ο Ιατρούδης.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου η ΑΕΚ Β’ είχε ακόμα μια τελική με τον Γιούση, ο οποίος όμως πλάσαρε πάνω στον Κρόστα

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η ΑΕΚ Β’, σκόραρε γρήγορα δύο γκολ που έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Στο 54′ ο Τζούντα Γκαρσία έβγαλε την παράλληλη μπαλιά και ο Χριστόπουλος έκανε το 1-0. Και στο 58′ μετά από ωραία ενέργεια του Γερολέμου, ο Ιατρούδης πλάσαρε για το 2-0.

Στο 64′ ο Χαλκιαδάκης έβαλε και πάλι τον Ηρόδοτο μέσα στο παιχνίδι, με την κρητική ομάδα να μάχεται για τη σωτηρία της, μειώνοντας σε 2-1

Το τελικό 3-1 γράφτηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ του Γιούση, μετά από ασίστ του Τζούντα Γκαρσία.

ΑΕΚ Β (Παναγιωτάρας): Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια (80′ Σταμούλης), Λάτσι, Κορνέζος, Παρράς, Μπάμπης, Γερολέμου (86′ Γερολέμου), Τζούντα Γκαρσία, Γιούσης, Ευθ. Χριστόπουλος (71′ Μπούσης), Ιατρούδης (80′ Γκολφίνος).

Ηρόδοτος (Βούζας): Κρόστα, Ασίγκμπα, Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Γκόμεζ, Καντέ, Μπαρμπόσα, Αποστολίδης, Βρεττός, Χαλκιαδάκης, Ποζατζίδης