overfm.gr | Bundesliga | Άνετα την Σάλκε η Χόφενχαιμ και ανέβηκε τρίτη

Δεν είχε πρόβλημα να περάσει από την «Φέλτινς Αρίνα» η Χόφενχάιμ επικρατώντας της Σάλκε με 3-0 με αποτέλεσμα να ανέβει στην τρίτη θέση.

Χωρίς να ιδρώσει η Χόφενχάιμ συνέτριψε την Σάλκε με 3-0 στην «Φέλτινς Αρίνα» σε παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της  Μπουντεσλίγκα. Με αυτή την νίκη οι φιλοξενουμενοι έφτασαν στην τριτη θέση ενώ οι νεοφώτιστοι παρέμειναν στην 16η και στην ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 9ο λεπτό με την παρέμβαση του VAR καθώς είδε παράβαση σε μαρκάρισμα του Γκρέιμλ στον Μπαουμγκάρντερ. Το εκτέλεσε ο Σκοβ και έκανε το 0-1. Στο 23′ ο Ρούτερ είχε την ευκαιρία να κάνει το 0-2 αλλά σούταρε άουτ από ευνοική θέση. Ο ίδιος στο 45′ πάσαρε στον Νταμπούρ που έκανε το 0-2.

Ο Μπίλτερ έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει για την ομάδα του Γκελζενκίρχεν αλλά η κεφαλιά του στο 56′ βρήκε στο δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα ο VAR είδε χέρι του Οουβετζάν μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε και αυτό σε γκολ ο Σκοβ κάνοντας το τελικό 0-3.

ΣΑΛΚΕ(Φρανκ Κράμερ): Σβολόφ, Μπρούνερ (46’Αϊντίν), Γκρέιμλ, Γιοσίντα, Οουβετζάν, Κράους, Κραλ, Ντρέξλερ (70’Λάρσον), Μολέ (72’Πόλτερ), Μπίλτερ, Τερόντε (70’Καραμάν).

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ(Αντρέ Μπραιτενράιτερ): Μπάουμαν, Κάμπακ. Φοξ, Ενσοκί, Σκοβ (88’Κουαρέσμα), Γκάιγκερ (65’Ρούντι), Ανχελίνο, Πρέμελ, Μπαουγκάρτνερ (75’Στίλερ), Ρούτερ (88’Μπέκερ), Νταμπούρ (75’Μπρουουν Λάρσεν).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.