overfm.gr | Κύπελλο | Άνετα στο Final 4

Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε 100-86 του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κατοστάρα και «έφυγε» για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε 100-86 του ΠΑΟΚ και πέρασε στην τελική φάση της διοργάνωσης. Η οποία θα διεξαχθεί 18-20 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Εντυπωσιακός για τους γηπεδούχους ο Αγραβάνης, που τελείωσε το ματς με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Γκράντ που πρόσθεσε 24 πόντους έχοντας και 5 ριμπάουντ.

Για 3η διαδοχική σεζόν στους «4» του Κυπέλλου ο Προμηθέας, που συμπλήρωσε το «καρέ» των ομάδων που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο μαζί με Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΑΕΚ. Την προσεχή Δευτέρα (7/2) η κλήρωση για τα ζευγάρια των ημιτελικών.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερο το ματς. Με συνεχόμενους πόντους μέσα από τη ρακέτα, βρέθηκε στο 4’ μπροστά στο σκορ 12-8. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και με σερί 11-0 έφεραν το ματς στο 19-12 και το +7. Οι παίκτες του Ζόρου έκαναν ένα ακόμα επί μέρους 10-2 και πήγαν τη διαφορά στο +15. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Προμηθέα στο +13 (31-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας έκανε ένα ακόμα σερί 9-0 και πήρε διαφορά 22 πόντων (40-18 στο 12’). Οι Γιάνκοβιτς και Τζόουνς προσπαθούσαν μόνοι τους για τον ΠΑΟΚ, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ακόμα σερί και πήγαν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο 60-35 και το +25.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έριξαν κάπως τη διαφορά στο -16. Αγραβάνης και Γκραντ ήταν ασταμάτητοι όμως και πήγαν και πάλι τη διαφορά στο +21, για να κλείσει το δεκάλεπτο τελικά στο 78-62.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του στην άμυνα και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Ο Προμηθέας όμως κράτησε και τελικά πήρε τη νίκη 100-86 και την πρόκριση στην τελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86.