overfm.gr | La Liga | Ρεάλ Μαδρίτης 4-1 Ουέσκα: Επιστροφή με γκολ ο Αζάρ

Επικράτηση της Ρεάλ Μαδρίτης με 4-1 κόντρα στην Ουέσκα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ηγέτη της την φετινή σεζόν, Καρίμ Μπενζεμά η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ουέσκα με 4-1. Δίχτυα για τους γηπεδούχους βρήκε και ο Εντέν Αζάρ, ο οποίος επέστρεψε στην ενδεκάδα της “βασίλισσας”, έπειτα από 3 μήνες απουσίας. Βασικός ξεκίνησε ο Δημήτρης Σιόβας για την Ουέσκα, αγωνιζόμενος και τα 90 λεπτά.

Ο Βέλγος, ήταν αυτός ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης, με εκπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Μάλιστα, η Ρεάλ έδειξε να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, με τον Καρίμ Μπενζεμά να γράφει το 2-0, με ένα γκολ “καθαρόαιμου” επιθετικού στο 45ο λεπτό. Στο 21ο λεπτό, η Ουέσκα είχε πετύχει ένα γκολ με τον Βιθέντε, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η ομάδα του Ζιντάν έδειξε να κυριαρχεί απολύτως. Στο 54′, ο Μπενζεμά από εκτελεστής “ντύθηκε” δημιουργός, σερβίροντας το 3-0 για τον Βαλβέρδε. Οι γηπεδούχοι, είχαν μερικές ευκαιρίες ακόμη με τους Μπενζεμά και Ροντρίγκο κύριους εκφραστές, ωστόσο το γκολ ήρθε για την ομάδα της Ουέσκα στο 74ο λεπτό, με τον Φερέιρο να μειώνει σε 3-1 με κοντινό σουτ. Το τελικό 4-1, διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο Μπενζεμά, φτάνοντας τα δύο προσωπικά τέρματα στην αναμέτρηση.

Οι “μερέγχες”, φιγουράρουν πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ η Ουέσκα παρέμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη με 5 πόντους. Την επόμενη εβδομάδα, η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενείται από την Βαλένθια στο “Μεστάγια”, ενώ η Ουέσκα θα υποδεχθεί την Εϊμπάρ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κουρτουά, Ράμος, Μιλιτάο, Λούκας (Μεντί 52′), Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς (Κρος 69′), Βαλβέρδε(Ίσκο), Αζάρ(Βινίσιους 60′), Μπενζεμά, Ασένσιο(Ροντρίγκο 61′)

Ουέσκα (Μίτσελ): Φερνάντεζ, Πουλίδο, Σιόβας, Μαφέο, Λουιζίνιο (Σίλβα 83′), Νουακάλι (Ραμίρεζ 57′), Παράδα, Πάρα (Γκαλάν 46′), Γκόμεζ (Φερέιρο 46′), Γκαρθία (Ευγένι 57′), Βιθέντε