overfm.gr | Eurocup | Ανδόρα – Παρτιζάν 61-60: Πρώτη ήττα του Ομπράντοβιτς

Η Ανδρόρα νίκησε με 61-60 την Παρτίζαν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Eurocup, και έγινε η πρώτη ομάδα που κερδίζει την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σε όλες τις διοργανώσεις.

Την πρώτη της ήττα στη σεζόν γνώρισε η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, καθώς λύγισε στην Ισπανία από την Ανδόρα χάνοντας με 61-60. Πλέον το ρεκόρ της ομάδας του Βελιγραδίου στο Eurocup είναι 3-1, με τους Ισπανούς να τους πιάνουν στην βαθμολογία. Ανδόρα – Παρτιζάν

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μίλερ ΜακΙντάιρ με νταμπλ νταμπλ (11π., 10ρ.), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Αρτεάγκα με 14 πόντους. Για την Παρτιζάν πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάντερ με 13 πόντους, ενώ «διπλός» ήταν ο Ζακ ΛεΝτέι με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό σε όλη την διάρκεια του με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι στο ξεκίνημα και να προηγούνται στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 16-12. Η Παρτιζάν βρήκε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο με αφετηρία την άμυνα της (8 πόντους παθητικό) και πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων (24-32).

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα ήταν ακριβώς αντίθετη. Η Παρτιζάν ήταν η ομάδα που δεν βρίκε λύσεις στην άμυνα της Ανδόρας σκοράροντας μόλις 8 πόντους, για να πάρουν οι Ισπανοί με την σειρά τους προβάδισμα 8 πόντων (48-40).

Το κλειστό παιχνίδι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με την Παρτιζάν να καταφέρνει να περάσει μπροστά με συνεχόμενους πόντους του Πάντερ (55-56), αλλά να μην καταφέρνει να πάρει την νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 24-32, 48-40, 61-60