overfm.gr | ΣΠΟΡ | Ανατροπή και οκτάδα ο Τσιτσιπάς στο Σινσινάτι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-1 σετ του Ιταλού, Λορνέτζο Σονέγκο και «έκλεισε» θέση για τους «8» του τουρνουά στο Σιννσινάτι.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-1 (5-7,6-3,6-4) σετ τον Ιταλό, Λορέντζτο Σονέγκο, για τη φάση των «16» στο τουρνουά του Σινισνάτι και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Ο Έλληνας τενίστας δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τον αγώνα. Είδε το νούμερο 27 της παγκόσμιας κατάταξης να σπάει στο σερβίς του στη διάρκεια του πρώτου σετ, το οποίο τελικά έχασε. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς «έβγαλε» αντίδραση και κατάφερε να γυρίσει το ματς υπερ του, παίρνοντας τελικά την πρόκριση.

Οι δύο τενίστες μπόρεσαν να κρατήσουν το σερβίς τους στο πρώτο σετ, μέχρι την ισορροπία του 5-5. Σε αυτό το χρονικό σημείο, ο Σονέγκο κατάφερε να κάνει το πρώτο μπρέικ στον αγώνα και στη συνέχεια σέρβιρε ο ίδιος για να τελειώσει το πρώτο σετ και να προηγηθεί 1-0.

Ο Τσιτσιπάς ήθελε πρώτα από όλα να μείνει «ζωντανός» στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Ο 23χρονος, για να το πετύχει αυτό, έπαιξε πιο επιθετικά στο επόμενο σετ. Στην αρχή κράτησε το σερβίς του, καθώς ο Σονέγκο είχε τριπλό μπρέικ πόιντ, αλλά ο Στέφανος «άντεξε» και έκανε το 1-0. Στη συνέχεια ο Έλληνας τενίστας έκανε το πρώτο του μπρέικ και ακολούθως σέρβιρε ο ίδιος για να προηγηθεί 3-0 στο σετ. Τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα γκέιμς και το 1-1 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο.

Ο Στέφανος άρχισε το τρίτο και τελευταίο σετ με μπρέικ. Όσο ο Τσιτσιπάς κρατούσε το σερβίς του δεν είχε να φοβηθεί τίποτα από τον αντίπαλό του. Ο Σονέγκο δυσκολευόταν να αντιδράσει στα σερβίς του τρίτου τενίστα στην παγκόσμια κατάταξη και μετά «βίας» έβγαζε και τις άμυνες στο επιθετικό παιχνίδι του Έλληνα τενίστα. Το σετ ολοκληρώθηκε με λάθος επιστροφή του Ιταλού και ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον Καναδό, Φέλιξ Αλιασίμ.