overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ανατροπή για Σουηδία – «Κόλλησε» η Ιταλία [vids]

Η Σουηδία μπορεί να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ (1-0), όμως έκανε την ανατροπή (2-1) κόντρα στην Ισπανία και πλέον βρίσκεται πρώτη στον Όμιλο.

Η Ισπανία με το… καλημέρα άνοιξε το σκορ κόντρα στη Σουηδία, για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Ο Κάρλος Σόλερ ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ της «φούρια Ρόχα», ωστόσο η χαρά του Ισπανού παίκτη δεν κράτησε για πολύ.

Η Σουηδία με τον σταρ της Ισαάκ έφερε την ισοφάριση (1-1) και επέστρεψε τα χαμόγελα στην ομάδα του. Στο 57′ ο Κλάεσον έδωσε το προβάδισμα και κατ’ επέκταση τη νίκη στους γηπεδούχους.

Πλέον οι Σουηδοί ανέβηκαν στην πρώτη θέση και βρίσκονται στο +2 από τους Ισπανούς.

Άσχημη εξέλιξη για την Ιταλία

Από την άλλη πλευρά, τα πράγματα δεν πήγαν καλά για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία.

Η «σκουάντρα Ατζούρα» αγωνίστηκε ως πρωτοπόρος κόντρα στην Βουλγαρία για τον 3ο Όμιλο, αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το τίτλο του φαβορί.

Στο 16ο λεπτό ο Κίεζα έκανε το 1-0 για τους Ιταλούς, όμως ο Βούλγαρος Ίλιεφ, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.