overfm.gr | Premier League | Ανάσταση …..Χριστουγεννιάτικα για Τσέλσι

Μετά από 5 ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Πρέμιερ Λιγκ η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-0 της Μπόρνμουθ στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Επέστρεψε στις νίκες η Τσέλσι η οποία μετά από 5 ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Πρεμιερ Λιγκ επιβλήθηκε με 2-0 της Μπόρνμουθ στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Με αυτήν την νίκη η ομάδα του Γκράχαμ Πότερ ισοβαθμεί με την Μπράιτον στην 7η θέση με 24 βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 14η με 16 και γνώρισαν την τέταρτη ήττα στις 5 τελευταίες αγωνιστικές.

Στο 8′ οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ καλή ευκαιρία με τον Κουρκουρέγια να σεντράρει και τον Χάβερτς να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Στέρλινγκ έκανε το γύρισμα από δεξιά για τον Χάβερτς που πετάχτηκε και με προβολή έκανε το 1-0. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος έγινε δημιουργός στο 23′ στρώνοντας την μπάλα στον Μάουντ και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Προς το τέλος του ημιχρόνου σκόραρε ο Χάβερτς αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ, ενώ το ματς στην επανάληψη έπεσε με τις δυο ομάδες να χάνουν λίγες καλές ευκαιρίες να σκοράρουν και το παιχνίδι έληξε με την Τσέλσι να παίρνει την νίκη με 2-0.

ΤΣΕΛΣΙ(Γκρέιαμ Πότερ): Κέπα, Κουκουρέγια, Κουλιμπαλί, Τζέιμς(53′ Αθπιλικουέτα), Τιάγκο Σίλβα, Ζορζίνιο, Ζακάρια(82′ Κάλαχερ) Πούλισικ(82′ Ομπαμεγιάνγκ), Μάουντ, Χάβερτς, Στέρλινγκ

ΜΠΟΡΜΟΥΘ(Γκάρι Ο’ Νιλ): Τρέιβερς, Κουκ, Κέλι, Λέρμα, Στέισι(46′ Άντονι), Μουρ(85′ Ντεμπελέ), Σμιθ, Σενέσι, Μπίλινγκ(66′ Κρίστι), Ζεμούρα, Σολάνκε