overfm.gr | Α1 Γυναικών | Αμαζόνες – Παναθηναϊκός 0-3: Βρήκε αντίδοτο με «διπλό» [pics]

Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα του από τον Άρη πέρασε με «καθαρή» νίκη από τη Νέα Ερυθραία (3-0) κόντρα στις Αμαζόνες για την όγδοη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών

Το τριφύλλι κατέκτησε με μεγάλη άνεση το πρώτο σετ ωστόσο πιέστηκε αρκετά στα άλλα δύο. Οι Αμαζόνες έδειξαν, με εξαίρεση το πρώτο σετ, όταν είναι μία αξιόμαχη ομάδα και είναι στις υποψήφιες για την οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 22 βαθμούς έναν πίσω από τον Άρη που εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Οι Αμαζόνες έμειναν στους 9 βαθμούς και την όγδοη θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε τον καθολικό έλεγχο του αγώνα και το κατέκτησε με συνοπτικές διαδικασίες με 13-25.

Το δεύτερο σετ ήταν και πάλι πράσινο ωστόσο με πολύ πιο δύσκολο τρόπο καθώς το «τριφύλλι» το κατέκτησε οριακά με 24-26 και σε αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο και το rotation που έκανε ο κόουτς Οικονόμου.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα με τις Αμαζόνες να ισοφαρίζουν με την Σάντος. Το τριφύλλι προηγήθηκε ξανά με δύο με την Κωνσταντίνου με τις Αμαζόνες να κάνουν το 6-5 με πρώτο χρόνο της Κασδοβασίλη.

Από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι με τα καλά σερβίς της Μεταξά και προσπέρασε με 7-11 με μπλοκ της Κωνσταντέλλου. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να προηγηθεί μάλιστα με 21-17 με μπλοκ άουτ της Χριστοδούλου.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 22-22 με τη Στεπανένκο και προσπέρασε με 22-23 με άσο της Παπαφωτίου. Το τριφύλλι έφτασε στο ματς μπολ (23-24) με μπλοκ της Κωνσταντέλλου και καθάρισε το ματς με δεύτερο σερί μπλοκ της ίδιας παίκτριας.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Ανδρέου, Γραμματεία: Κρητικού.

Διακύμανση: 1ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 13-25 2ο σετ: 4-8, 15-16, 20-21, 24-26 3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-17, 23-25

Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 24-26, 23-25) σε 74′

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Σάντος 16 (12/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γουάτκινς 2 (2/5 επ.), Κασδοβασίλη 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (8/20 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 41% άριστες), Γκρέκα 4 (4/16 επ., 42% υπ. – 27% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 39% υπ. – 28% άριστες), Βυθούλκα, Κουρλαμπά, Μαστοράκη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Κωνσταντίνου 12 (11/26 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 36% άριστες), Κρος 2 (2/2 επ.), Στεπανένκο 14 (13/26 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 13 (12/23 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 53% άριστες), Μεταξά 1 (1/6 επ.) / Ξηντάρα (λ, 64% υπ. – 64% άριστες), Κωνσταντέλου 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες, Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη, Καραγκούνη.

Σε δήλωση του ο τεχνικός του ΠΑΟ Απόστολος Οικονόμου τόνισε «Θέλαμε μια άμεση αντίδραση μετά την ήττα από τον Άρη  και νομίζω την είχαμε. Παρόλο που προχώρησα σε ένα ένα mini rotation στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, εντούτοις κάναμε αυτό που έπρεπε και είμαι ευχαριστημένος.

Στο πρώτο σετ ήμασταν έτσι όπως έπρεπε στο μπλοκ και στην άμυνα και στο δεύτερο και τρίτο μας πίεσε και η Θέτιδα. Το θετικό είναι ότι δεν σπαταλήσαμε ενέργεια εν όψει του αγωνιστικού γολγοθά που έχουμε σε Ελλάδα και Ευρώπη και συνεχίζουμε».