overfm.gr | Serie A | Άλωσε το «Αρτέμιο Φράνκι» η Μπολόνια

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μπολόνια επί της Φιορεντίνα με 2-1 μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι» και έπιασε στην όγδοη θέση την Ουντινέζε.

Σπουδαίο διπλό για την Μπολόνια που πέρασε από το «Αρτέμιο Φράνκι» κερδίζοντας την Φιορεντίνα με 2-1 με αποτέλεσμα να πιάσει στην όγδοη θέση την Ουντινέζε. Οι γηπεδούχοι με αυτήν την ήττα παρέμειναν στην 12η θέση με 24 βαθμούς.

Στο 9ο λεπτό ο Σκούτεν έκλεψε από τον Μπαράκ, τροφοδότησε τον Τσίρκτσε που πλάσαρε αλλά είδε τον Τεράτσιανο να σώζει ενώ στο 10’ μετά από το κόρνερ ο Πος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τεράτσιανο έσωσε και πάλι και στην επαναφορά ο Φέργκιουσον πλάσαρε αλλά ο Γιόβιτς έσωσε στη γραμμή. Δυο λεπτά αργότερα οι «ροσομπλού» κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μπαράκ και ο Ορσολίνι το μετέτρεψε σε γκολ για το 0-1. Στο 19′ μετά από γύρισμα ο Σκορούπσκι δεν αντέδρασε σωστά, ο Γκονθάλεθ γέμισε στην περιοχή για τον Σαπονάρα που δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 22’ o Τεράτσιανο έσωσε μετά από πλασέ του Φέργκιουσον ενώ στο 35’ το ψαλιδάκι του Σαπονάρα βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκονθάλεθ έβαλε την προβολή αλλά ο Σκορούπσκι του είπε όχι. Ο τελευταίος επίσης σταμάτησε τις προσπάθειες των Γκονθάλεθ και Γιόβιτς.

Η Μπολόνια πίεσε από την αρχή στην επανάληψη και στο 47’ μετά από κόρνερ ο Πος με κεφαλιά έγραψε το 1-2.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Μπιράγκι, Ιγκόρ (46′ Μαρτίνες), Ντοντό (84’ Τέρζιτς), Μιλένκοβιτς, Μποναβεντούρα (61 Καμπράλ), Άμραμπατ, Μπαράκ (61’ Μαντραγκόρα), Σαπονάρα (72’ Μπρέκαλο), Γκονθάλεθ, Γιόβιτς

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Πος, Καμπιάσο, Λουκουμί, Σόσα, Σκούτεν (71’ Μόρο), Ντομίνγκεθ, Φέργκιουσον (83’ Αεμπίσερ), Ορζολίνι (83’ Κυριακόπουλος), Σοριάνο (72’ Μπάροου), Τσίρκτσε.