overfm.gr | Bundesliga | ‘Αλωσε την «Μπάι Αρίνα» η Μάιντς

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μάιντς επί της Λεβερκούζεν με 3-2 μέσα στην «Μπάι Αρίνα» σε ένα φοβερό παιχνίδι.

Σπουδαίο διπλό για την Μάιντς μέσα στην «Μπάι Αρίνα» με 3-2 με αποτέλεσμα να πιάσει στην όδγοη θέση την Γκλάντμπαχ με 29 βαθμούς. Οι ηττημένοι βρισκονται στην δέκατη θέση με 27 μαζί με την Βέρντερ.

Στο 22′ οι «ασπιρίνες» έχασαν την μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ αλλά ο Ταπσόμα αστόχησε σε πέναλτι καθώς νικήθηκε από τον Ντάμεν και το πλήρωσαν καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σασί με σουτ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 0-1. Στο 32′ η Μπάγερ έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Αζμούν έκλεψε ψηλά κι έστρωσε στον Αμίρι που έκανε το 1-1. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Μάιντς ανέκτησε το προβάδισμα όταν ο Σουνγκ με κεφαλιά έστρωσε στον Μπαρέιρο που με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 1-2.

Στο 58′ η Λεβερκούζεν έφτασε εκ νέου στην ισοφάριση όταν από φάση διαρκείας στα καρέ της Μάιντς, ο Σικ από κοντά με σουτ έγραψε το 2-2. Στο 80′ ο Αντλί υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ίνγκβαρτσεν για να κάνει το 2-3 για την Μάιντς.

ΜΠΑΓΕΡ: Χραντέτσκι Τα, Σινκχράφεν (55’ Βιρτς), Ταπσόμπα, Κοσουνού (46’ Φριμπόνγκ), Άντριχ, Ντεμιρμπάι (84′ Χλόζεκ), Αμίρι (55’ Σικ), Χάντσον Οντόι (46’ Χινκαπιέ), Αζμούν, Αντλί

ΜΑΪΝΤΣ: Ντάμεν, Μπελ, Ντα Κόστα (74’ Βιντμέρ), Χάντσε Όλσεν, Σασί (74’ Ααρόν Μαρτίν), Σταχ (90+5′ Μπαρκόκ), Φερνάντες, Σουνγκ Λι (64’ Κορ), Μπαρέιρο, Ονίσιβο, Αζορκέ (64’ Ίνγκβαρτσεν)