overfm.gr | Euroleague | Άλμπα Βερολίνου – Βιλερμπάν 67-71 – 2/2 οι Γάλλοι

Η Βιλερμπάν επικράτησε 71-67 της Άλμπα Βερολίνου για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague. Διπλασίασαν τις νίκες οι Γάλλοι, στη διοργάνωση.

Η Βιλερμπάν ήταν σε όλο το ματς ανώτερη και επικράτησε 71-67 της Άλμπα στο Βερολίνο, για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague. Καταλυτικός ο Κρις Τζόουνς με 24 πόντους, ουσιαστικός και ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 9. 2/2 για την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ στη διοργάνωση.

Ά Ημίχρονο

Στη πρώτη περίοδο τόσο η Άλμπα Βερολίνου όσο και η Βιλερμπάν ήταν άστοχες. Κυρίως, όμως και οι δυο ομάδες ήταν πολύ επιρρεπείς στα λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10, ενώ 6 μέτρησαν οι γηπεδούχοι. Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε με 7-4, ωστόσο η οι Γερμανοί μ’ ένα σερί 9-0 και τους Λο και Σίλβα να πετυχαίνουν όλους τους πόντους, πέρασε μπροστά στο σκορ με 13-7 στο 8′. Η ίδια διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου 18-13.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο στα πρώτα λεπτά. Η Άλμπα είχε τον έλεγχο μέχρι το 15′ 24-22. Από εκείνο το σημείο και μετά η Βιλερμπάν ξέσπασε, πέρασε μπροστά στο σκορ και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του  ημιχρόνου. Με σκορ 31-34 οδηγήθηκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 από την Άλμπα, η οποία κατάφερε να πάρει ισχνό προβάδισμα 3 πόντων (37-34). Όμως, η Βιλερμπάν με 11 συνεχόμενους πόντους ανέκτησε και πάλι τα ηνία στο ματς (37-45) στο 27′. H γερμανική ομάδα «ροκάνισε» λίγο τη διαφορά και η τρίτη περίοδος έληξε 43-49.

Η Βιλερμπάν μπήκε πολύ ζεστά στο τέταρτο δεκάλεπτο. «Έτρεξε» ένα σερί 8 πόντων και η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό (43-57). Η Άλμπα δε τα παράτησε, προσπαθούσε να μειώσει, αλλά οι Γάλλοι δε της έδωσαν ποτέ το δικαίωμα να προηγηθεί. Λίγο πριν το τέλος, πλησίασε στους 4 πόντους (65-69), αλλά το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στην ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ.

Δείτε το εντυπωσιακό κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο:

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ18-13, 31-34, 43-49, 71-67

Ο Κρις Τζόουνς ήταν με διαφορά ο πολυτιμότερος, με 24 πόντους (6/9 διπ., 3/5 τριπ., 3/3 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη σε 30:32. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε  9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Καλό ματς έκανε και ο Οκόμπο με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.