overfm.gr | Euroleague | Άλμπα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 91-86: Την «εκτέλεσε» από τη περιφέρεια [vds]

Η Άλμπα έβαλε 15 τρίποντα στο Βερολίνο, για να λυγίσει με 91-86 την Μακάμπι, να ανέβει στις τέσσερις νίκες και να ρίξει τους Ισραηλινούς στο 7-5.

Τέταρτη νίκη σε 12 αγώνες για την Άλμπα, που επικράτησε με 91-86 της Μακάμπι το βράδυ της Πέμπτης (25/11) για την 12η αγωνιστική της EuroLeague. Άλμπα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 91-86: Την «εκτέλεσε»

Με τον Μάρκους Έρικσον να βάζει 19 και αρκετούς να τον υποστηρίζουν άψογα, η ομάδα του Βερολίνου έπαιξε καλό μπάσκετ, έβαλε 15/29 τρίποντα, είχε 20 ασίστ και έφτασε δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα.

Άλμπα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 91-86: Την «εκτέλεσε»

H Άλμπα ήταν καλύτερη στα σημεία στην πρώτη περίοδο, με τους Βερολινέζους να βρίσκουν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Έρικσον, που ήταν το σημείο αναφοράς των Γερμανών στην επίθεση, την ίδια στιγμή που είχαν καταφέρει να περιορίσουν τους παίκτες της Μακάμπι, με την Άλμπα να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι ένα μικρό ξέσπασμα των «κίτρινων» να τους δώσει… αέρα με 38-31 περίπου 3 λεπτά πριν το ημίχρονο.

Μάλιστα, ο Κουμάτζε ανέβασε τη διαφορά στους 9 με alley oop στο 19′, την ώρα που η Μακάμπι ήταν αρκετά άστοχη, καταγράφοντας στο ημίχρονο 3/12 τρίποντα.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Άλμπα κράτησε την αντίπαλό της σε απόσταση (60-50 στο 26′), πριν ο Κουμάτζι κι ο Μπλατ κλείσουν την περίοδο στο +7 (65-58).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι, με τη Μακάμπι να επιστρέφει στο ματς και να μειώνει σε 78-76 στο 35′, με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να ξεκινούν από την αρχή.

Στη συνέχεια ωστόσο η Άλμπα αντέδρασε και «έτρεξε» ένα σερί 6-0, διαμορφώνοντας το 74-68 στο 36′, με πρωταγωνιστή τον Έρικσον. Οι Γερμανοί παρέμειναν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και έφτασαν στη νίκη με 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-35, 65-58, 91-86