overfm.gr | La Liga | Αλληλούηα για Έλτσε. Πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα

Χρειάστηκε να φτάσουμε στην 20η αγωνιστική και να πετύχει η Έλτσε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 3-1 επί της Βιγιαρεάλ στο «Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο».

Μετά από έναν γύρο χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, η πρεμιέρα του δεύτερου γύρου βρήκε την Έλτσε να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-1 της Βιγιαρεάλ στο «Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο». Ωστόσο για να προλάβει να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη έχει πολύ δρόμο ακόμη με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην πέμπτη θέση μαζί με την Μπέτις.

Μόλις στο 3′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Μπογέ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά για τον Πόνσε και αυτός άφησε για τον Μίγια ο οποίος πλάσαρε για το 1-0. Ο πρώτος στο 15′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 και στο 22′ ο Μπαένα σήκωσε για τον Μορένο και πλάσαρε για να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο 28ο λεπτό  Μπαντία νίκησε τον Πίνο σε τετ α τετ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μίγια με πέναλτι έκανε το 2-1 για την Έλτσε.

Η τελευταία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 3-1 με τον Πόνσε το οποίο έγινε τρία λεπτά αργότερα με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μίγια. Στο 66’ η Έλτσε άγγιξε το 4ο γκολ με τον Πόνσε ενώ στο 71’ κα ο Γκονθάλεθ έχασε σημαντική ευκαιρία.

ΕΛΤΣΕ: Μπαντία, Ρόκο, Μαγκαγιάν, Καρμόνα, Παλάσιος (46’ Ντιέγκο Γκονθάλεθ), Κλερκ (70’ Εντεκά), Γκουμπάου (86’ Βερδού), Ομάρ, Πόνσε (70’ Μπλάνκο), Μίγια (56’ Φιδέλ), Μπογέ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρέινα, Φόιθ, Αλμπιόλ, Μόχικα, Κουένκα,Παρέχο (79’ Φερ Νίνιο), Μπαένα (63’ Τριγέρος), Καπού (63’ Κοκλέν), Τσουκβουέζε (90’ Κογιάδο), Πίνο (63’ Μοράλες), Μορένο.