overfm.gr | Super League 1 | Αλκμαάρ – Παναθηναϊκός 3-0: Κακή εικόνα και βαριά ήττα [vids]

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα από την Αλκμάαρ.

Κακή εικόνα παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση με την Αλκμάαρ και γνώρισε την ήττα με 3-0. Οι «πράσινοι» δεν απείλησαν σε κανένα σημείο την ολλανδική ομάδα και δίκαια γνώρισαν την ήττα. Στο φινάλε μάλιστα το τριφύλλι κατέρρευσε και δέχθηκε δύο γκολ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με διάθεση να πιέσει ψηλά τους αντιπάλους του. Η Αλκμαάρ, όμως, είχε τον έλεγχο και μόλις στο 12ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κάρλσον βγήκε στην πλάτη της άμυνας του τριφυλλιού, που τον έχασε, και με ένα απίθανο τακουνάκι σκόραρε και έκανε το 1-0 για τους Ολλανδούς. Οι «πράσινοι» είχαν πολλά προβλήματα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δεν μπορούσαν να κρατήσουν εύκολα την μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση. Η Αλκμαάρ είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και έχασε δύο ακόμη μεγάλες ευκαιρίες, ώστε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Οι Ολλανδοί συνέχισαν να βομβαρδίζουν το τέρμα του Διούδη, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ είχε «όχι» και στον Ρέιντερς και κράτησε το 1-0. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Ο Γιοβάνοβιτς στο δεύτερο μέρος αποφάσισε να κάνει μία αλλαγή και έβαλε τον Αϊτόρ στη θέση του Σαβιέρ. Παναθηναϊκός και Αλκμάαρ δεν έβρισκαν κενούς χώρους και οι καλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ελάχιστες.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 21 λεπτά στο δεύτερο μέρος για να κάνει ευκαιρία. Ο Καρλίτος έκανε το σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο Διούδης συνέχισε να λέει «όχι» στους αντιπάλους του και κράταγε στο παιχνίδι τους «πράσινους».

O Παναθηναϊκός στο τέλος κατέρρευσε. Στο 84ο λεπτό δέχθηκε γκολ από τον Μποαντού, ενώ στο φινάλε ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε λάθος και ο Ράιντερς κέρδισε τον Ξενόπουλο, που έκανε λάθος εκτίμηση και έγραψαν τον τελικό 3-0.