overfm.gr | Έλληνες Εξωτερικού | Άλκμααρ-Φίτεσε 6-1: «Αστεράτοι» Παυλίδης και Χατζηδιάκος

Η Άλκμααρ συνέτριψε την Φίτεσε με 6-1 και πήρε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Conference League της νέας σεζόν. Σκόραρε ο Παυλίδης. Βασικός ο Χατζηδιάκος

Στην Άλκμααρ το τελευταίο εισιτήριο του Ολλανδικού Πρωταθλήματος! Η ομάδα των Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκου ισοπέδωσαν την Φίτεσε με 6-1 και εξασφάλισε την συμμετοχή της την στα προκριματικά του Conference League για την νέα σεζόν!

Τον χορό των γκολ άνοιξε μόλιτς στο τρίτο λεπτό ο Βαγγέλης Παυλίδης (17ο στο Ολλανδικό Πρωτάθλημα). Μέχρι το ημίχρονο ο Ρέιντερς στο 13′ και ο Ντε Βιτ στο 41′, ανέβασαν τον πήχη του σκορ στα επίπεδα του 3-0.

Σε εκείνο το σημείο η Φίτεσε ήθελε δύο γκολ για να μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλό. Αλλά μάταια. Όπως και στο πρώτο μέρος ο Ρέιντερς στο 52′ έκανε τέσσερα τα γκολ της Άλκμααρ και ο Κάρλσον διαμόρφωσε το 5-0. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι είναι να μειώσουν στο 78′ με τον Μπαζοέρ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Κάρλσον στο 89′ ο οποίος έκανε το τελικό 6-1. Έτσι η Άλκμααρ πανηγύρισε με τον πιο εμφατικό τρόπο την νίκη που τους οδήγησε στα προκριματικά του Conference League, την τρίτη τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.