overfm.gr | Διεθνή | Αλάνιασπορ – Τράμπζονσπορ 0-4 – «Διπλό» τίτλου για την παρέα των Μπακασέτα και Σιώπη

Η Τράμπζονσπορ ισοπέδωσε την Αλάνιασπορ στην έδρας της, επικρατώντας 4-0 και έτσι έφτασε ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του τουρκικού πρωταθλήματος.

Τεράστιο βήμα τίτλου για την Τράμπζονσπορ. Οι Σιώπης, Μπακασέτας και η παρέα τους πέρασαν από μία πολύ δύσκολη έδρα, η οποία δεν είναι άλλη από της Αλάνιασπορ που μετρούσε εννέα αγώνες δίχως ήττα σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Συγκεκριμένα, η Τράμπζονσπορ έδωσε μία παράσταση τίτλου, νικώντας 4-0.

Αμφότεροι, οι Έλληνες βρίσκονταν στο αρχικό σχήμα, έχοντας πρωταγωνιστικό ρόλο σε ένα επιβλητικό ημίωρο, μέσα στο οποίο οι οδηγοί του τουρκικού πρωταθλήματος σκόραραν τέσσερα γκολ. Ο χορός των… γκολ άρχισε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Άντονι Νουακέμε. Με τον ίδιο πρωταγωνιστή οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τον δείκτη του σκορ στο 26ο λεπτό. Στο 36΄ο Αντρέας Κορνέλιους έβαλε το όνομα του στον πίνακα το σκόρερ και στο 39ο λεπτό ο Σιώπης έκανε μία στραβοκλοτσιά, η οποία κατέληξε στον Τοκέζ που διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ο Τάσος Μπακασέτας και ο Μανώλης Σιώπης είχαν άλλη μία δυνατή στιγμή. Οι δύο Έλληνες ποδοσφαιριστές βραβεύτηκαν από τους οπαδούς τις προηγούμενής τους ομάδας.

Βέβαια, οι ελληνικές παρουσίες στην Süper Lig δεν ήταν μόνο αυτές των παικτών της Τράμπζονσπορ. Η Γκαζιαντέπ του Στέλου Κίτσιου γνώρισε την ήττα με 3-0 εντός έδρας από την Άδανα Ντέμιρσπορ. Ο Έλληνας δεξιός μπακ αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι. Ανεπιτυχή αποτέλεσμα και για την ομάδα του Δημήτρη Γούτα, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Συγκεκριμένα η Σίβασπορ ηττήθηκε από Φατίχ Καραγκιουμριουκ.