overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Άξια στους 4 ο ΠΑΟΚ

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Παναθηναίκός και ΠΑΟΚ στο «Απόστολος Νικολαίδης» με 1-1 με τον δέυτερο να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ. Έχοντας ως προίκα το 2-0 της Τούμπας ο «Δικέφαλος του Βορρά» απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στο «Απόστολος Νικολαίδης» από τον Παναθηναϊκό και θα αντιμετωπίσει την Λαμία στους 4 του θεσμού με στόχο την πρόκριση στον τελικό. Ένα παιχνίδι που ήταν για γερά νεύρα με τους παίκτες των δυο ομάδων να έρχονται ουκ ολίγες φορές σε σύγκρουση ενώ οι φιλοξενούμενοι μάλιστα ολοκλήρωσαν το ντέρμπι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τόμας στο 92′ με απευθείας κόκκινη κάρτα μέσω VAR για αγκωνιά στον Σάρλια.

Με μπόλικα νεύρα ξεκίνησε το ντέρμπι καθώς μόλις στο 2′ ο Κουρμπέλης είχε μια έντοψη αψιμαχία με τον Αουγκούστο σε μια διεκδίκηση που είχαν οι δυο τους. Τα νεύρα συνεχίστηκαν και στο επόμενο λεπτό με Ολιβέιρα και Πούχατς. Μετά τα νεύρα ο ρυθμός του παιχνίδιού έγινε ακόμη πιο φρενήρης με τους «ασπρόμαυρους» να αρχισουν να παίρουν μέτρα στο γήπεδο και να βγαίνουν μπροστά. Έτσι στο 17′ ο Κωνσταντέλιας έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ζίβκοβιτς που από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ. Και αφού δεν άνοιξε το σκορ ο «Δικέφαλος του Βορρά», αυτό το έκανε το «τριφύλλι» ένα λεπτό αργότερα. Ο Τσέριν βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή και σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι για να ανοίξει το σκορ και να γράψει το 1-0. Στην συνέχεια είχαμε μικρή διακοπή λόγω καπνογόνων με τους «Θεσσαλονικείς» να βγαίνουν μπροστά ώστε να απειλήσουν με ισοφάριση. Προς το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ενέτεινε ακόμη πιο πολύ την πίεση του στα καρέ του Λοντίγκιν με τον Παναθηναϊκό να αντέχει και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στην επανάληψη ειχαμε το ντεμπούτο του Μαντσίνι με τους «πράσινους» και έξι λεπτά αργότερα είχαμε ακυρωθέν γκολ για τον ΠΑΟΚ όταν ο Κωνσταντέλιας με περίσσιο θράσος κερδίζει την μπάλα και βγάζει… no look πάσα, με τον Νάρεϊ να σκοράρει από κοντά από θέση οφσάιντ όμως.  Στο 56′ οι γηπεδούχοι παραλίγο να πετύχουν το γκολ και να ισοφαρίσουν την ήττα τους στον πρώτο αγώνα όταν ο Παλάσιος πάσαρε στον Βαγιαννίδη και αυτός έκανε την σέντρα και η κεφαλιά του Μαντσίνι έφυγε μόλις άουτ.  Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 75′ μέσω VAR κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Τσέριν από κεφαλιά του Σβαμπ και ο Ολιβέιρα το μετέτρεψε σε γκολ για να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Λοντίγκιν παρότι έπεσε στην σωστή γωνία δεν κατάφερε να αποτρέψει το μοιραίο. Στην συνεχεια αντί η ομάδα του Γιοβάνοβιτς να βγει μπροστά και να κηνυγήσει την ανατροπή ο «Δικέφαλος του Βορρά» παραλίγο να πετύχει ένα από τα καλύτερα γκολ στην φετινή σεζόν με τον Ολιβέιρα στο 87′ να κρεμάει με λόμπα από πολύ μακριά τον Λοντίγκιν με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Στο 92′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες αφού μέσω VAR ο Τόμας χτύπησε με αγκωνιά τον Σάρλια και εισέπραξε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Παρόλα αυτά στο 95′ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει την νίκη με τον Μπίσεσβαρ να μπαίνει από δεξιά και να σουτάρει με τον πορτιέρο του Παναθηναϊκού να διώχνει. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του ΠΑΟΚ να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν – Βαγιαννίδης, Σάρλια, Κουρμπέλης(66′ Σάντσες), Πούχατς(80′ Χουάνκαρ) – Τσέριν, Ρούμπεν, Τσόκαϊ(46′ Μαντσίνι) – Παλάσιος(80′ Κλάινσχάιλερ), Σπόραρ, Μπερνάρ(66′ Ιωαννίδης).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες(86′ Βιεϊρίνια) – Ντάντας, Αουγκούστο(46′ Σβαμπ) – Νάρεϊ(80′ Τάισον), Κωνσταντέλιας(88′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς – Ολιβέιρα(88′ Τόμας).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.