overfm.gr | Europa League | Άιντραχτ – Ρέιντζερς 1-1 (5-4 πέναλτι) – Κυπελλούχοι Ευρώπης οι «Αετοί»[vid]

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατέκτησε το φετινό UEFA Europa League, κερδίζοντας τη Ρέιντζερς στη διαδικασία των πέναλτι

Ένας τελικός που τα είχε όλα. Πάθος, ένταση, γκολ. Αλλά στο τέλος το τρόπαιο το σηκώνει ένας. Και αυτός φέτος είναι… Γερμανός. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, κατέκτησε το UEFA Europa League, κερδίζοντας την Ρέιντζερς με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι(κανονική διάρκεια 1-1). Πρωταγωνιστές ήταν οι Μπορέ και Τραπ. Ο Κολομβιανός φορ ισοφάρισε στη κανονική διάρκεια και έβαλε το νικητήριο πέναλτι. Από τη μεριά του, o Γερμανός γκολκίπερ απέκρουσε με τα πόδια το πέναλτι του Ράμσεϊ, βοηθώντας έτσι σημαντικά τους «Αετούς» να κατακτήσουν το πρώτο τους ευρωπαϊκό τίτλο, μετά από 42 ολόκληρα χρόνια!

Υπήρξαν οι φάσεις, έλειψε το γκολ

Το πρώτο ημίχρονο μοιρασμένο στην κυριαρχία των δύο ομάδων και χωρίς πολλές μεγάλες φάσεις. Οι «Αετοί» μπήκαν καλύτερα και έφταναν αρκετά συχνά στην περιοχή των Σκωτσέζων, οι οποίοι άντεξαν στην πίεση.

Όλα γίνανε σε δώδεκα λεπτά

Ο Τούτα γλίστρησε στο 57ο λεπτό και ο Αρίμπο έφυγε τετ-α-τετ για να σκοράρει απέναντι στον Τραπ και να δώσει προβάδισμα στους Ρέιντζερς.

Στο 69ο λεπτό, ο Κόστιτς έδωσε άλλη μια ασίστ φέτος και ο Μπορέ, πετάχτηκε πρώτος στην μπαλα και ισοφάρισε σε 1-1.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πρόσεξαν, απέφυγαν τα μεγάλα λάθη και χωρίς μεγάλη ευκαιρία έφτασαν ισόπαλες ως το τέλος και οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ήρωας Τραπ

Στην παράταση και οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές. Στο πρώτο ημίχρονο δεν συνέβη κάτι συνταρακτικό. Στο δεύτερο όμως η Ρέιντζερς φάνηκε πιο φρέσκια και απείλησε.

Ο Τραπ έκανε την επέμβαση του αγώνα στο 118ο λεπτό του αγώνα σταματώντας τον Κεντ από το ύψος της μικρής περιοχής ενώ ο τερματοφύλακας των Γερμανών μπλόκαρε και το φάουλ του Ταβερνίε στο 121ο λεπτό.

Οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι και εκεί ο Τραπ έκανε και πάλι το θαύμα του καθώς σταμάτησε το πέναλτι του Ράμσεϊ. Ο Μπορέ ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και η Άιντραχτ κατέκτησε το Europa League.

Οι 11άδες των δύο ομάδων

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ – Τουρέ, Τούτα (59′ Χάσεμπε), Εντικά (100′ Λεντς) – Κνάουφ, Ρόντε (90′ Γιάκιτς), Σο (106′ Χρούστιτς), Κόστιτς – Κάμαντα, Λίντστρεμ (70′ Χάουγκε), Μπορέ

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ – Ταβερνίε, Γκόουλντσον, Μπάσι, Μπάρισιτς (117′ Ρουφ) – Τζάκ (74′ Σάκαλα, 117′ Ράμζεϊ), Λάντστραμ – Κεντ, Ράιτ (74′ Ντέιβις), Καμαρά (91′ Άρφιλντ) – Αρίμπο (101′ Σαντς)