overfm.gr | Europa League | Άιντραχτ – Φενερ 1-1 – Μοιραίος ο Πέλκας [vids]

Ο Ολυμπιακός ήθελε τη νίκη στο παιχνίδι με την Αντβέρπ και αποτέλεσμα που να τον βολεύει στο Άιντραχτ-Φενέρμπαχτσε. Του ήρθαν και τα δύο.

Άιντραχτ και Φενέρμπαχτσε έμεινα στο 1-1 στο άλλο ματς του τέταρτου ομίλου του Europa League και έτσι έδωσαν τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να μείνει μόνος πρώτος στη βαθμολογία.

Το σκορ για τους Τούρκους άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό ο Μεζούτ Οζίλ, ενώ από την πλευρά των Γερμανών ο Λάμερς ισοφάρισε στο 41ο λεπτό του αγώνα. Μοιραίος του αγώνα ο Δημήτρης Πέλκας ο οποίος στο 92ο λεπτό

Την πολύ καλή παράδοση που έχει στo Europa League συνέχισε και στο «Άιμπροξ» η Λιόν. Με το 2-0 επί της Ρέιντζερς οι «Λιονέ» συμπλήρωσαν 19 ματς με μόλις μία ήττα στους ομίλους της διοργάνωσης, ενώ στα 10 τελευταία ματς εκτός έδρας έχει 5 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Για την πρωταθλήτρια Σκωτίας η αποψινή ήταν η πρώτη ήττα μετά από 10 ματς σε ομίλους τους Europa League και μόλις η 5η στους τελευταίους 28 αγώνες που έχει δώσει σε όλες τις διοργανώσεις.

Αϊντχόφεν και Ρεάλ Σοσιεδάδ αναδείχθηκαν ισόπαλες, 2-2, στην πρώτη μεταξύ τους ευρωπαϊκή αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να προηγούνται και τους Βάσκους ν΄ απαντούν άμεσα με δύο γκολ. Τελικά η PSV ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος, στη 12η ισοπαλία της σε 33 ματς απέναντι σε ισπανικές ομάδες.

Η πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση ανάμεσα σε Λέστερ και Νάπολι δεν ανέδειξε νικητή (2-2) στο «Κινγκ Πάουερ». Η ισοπαλία, πάντως, αφήνει ικανοποιημένους τους Ιταλούς, καθώς για περίπου 70 λεπτά βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-0, ωστόσο, με τον Οσιμιέν κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα».

Η Νάπολι από την πλευρά της συνέχισε την παράδοση που την θέλει να μην μπορεί να νικήσει σε αγγλικό έδαφος, όπου σε 10 ματς έχει 4 ισοπαλίες και 6 ήττες. Στον πάγκο των «παρτενοπέι» βρέθηκε ο Κώστας Μανωλάς.

Όπως και το 2007/2008 στην φάση των ομίλων του Κυπέλλου UEFA, έτσι κι απόψε, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και Φενέρμπαχτσε αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 (τότε το ματς είχε τελειώσει 2-2 στην Κωνσταντινούπολη). Η Φενέρ έμεινε αήττητη επί γερμανικού εδάφους (μία νίκη, μία ισοπαλία), ενώ μία νίκη και δύο ισοπαλίες στην έδρα της μετρά η Αϊντραχτ απέναντι στους Τούρκους.

Μοιραίος παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν ο Δημήτρης Πέλκας, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 76΄ αντί του Οζίλ και στο 90΄ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο πέναλτι που εκτέλεσε (απέκρουσε ο Κέβιν Τραπ).