overfm.gr | Europa League | Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός 2-1: Μίλησε όταν έπρεπε ο «Φαραώ» [vids]

Την πιο «γλυκιά» ήττα βίωσε ο Ολυμπιακός, με το γκολ του Χασάν να δίνει την πρόκριση στους «16» του Europa League, παρά την ήττα με 2-1 από την Αϊντχόφεν.

Στο 10’ ο Μαλέν έκανε μία κούρσα από τα δεξιά προς την εστία του Σα, με τον Ρέαμπτσιουκ να τον ακολουθεί. Προσπάθησε να βρει τον Ζάχαβι, ο οποίος είχε κάνει κίνηση και είχε βρεθεί στο ύψος του πέναλτι, όμως δεν έκανε καλό τελείωμα, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σα. Οι Μπρούμα και Λαλά συνεργάστηκαν ωραία στο 15’ και ο πρώτος προσπάθησε να βρει με σέντρα τον Ελ Αραμπί στην μεγάλη περιοχή. Η μπάλα κόντραρε και πήρε αρκετό ύψος, ο Μαροκινός έκανε μία κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως αυτή πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ζάχαβι πήρε από κόντρα την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα κόντραρε στον Μπα και ο Σα μάζεψε με ευκολία την μπάλα. Η Αϊντχόφεν είχε καλή ευκαιρία με τον Μάλεν στο 20’, ο οποίος πήρε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και προσπάθησε να βρει κάποιον συμπαίκτη του, όμως ο Σεμέδο έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Μάλεν βρέθηκε μία «ανάσα» από το γκολ, ο Ροζάριο τον βρήκε με εξαιρετική κάθετη μπαλιά, όμως την ώρα που σούταρε ο Μπα κατάφερε με τάκλιν να δώσει κόρνερ.

Οι Ολλανδοί συνέχισαν την πίεση στα καρέ των «ερυθρόλευκων», με την πίεση να δίνει «καρπούς» στο . Η Αϊντχόφεν εκτέλεσε κόρνερ με τον Τόμας στο 23’, ο Ζάχαβι πήδηξε ψηλότερα από όλους και πήρε την κεφαλιά, με τον Σα να μην προλαβαίνει να διώξει και να γίνεται το 1-0. Ο Ισραηλινός προσπάθησε να απειλήσει πάλι με σουτ εκτός περιοχής στο 27’, όμως ο Σεμέδο έδωσε νέο κόρνερ στους γηπεδούχους.

Ο Σα πρόλαβε να αποσοβήσει τον κίνδυνο στο 31’, με τον Μαξ να ψάχνει με παράλληλη μπαλιά τον Μάλεν από τα αριστερά, όμως ο Πορτογάλος πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα. Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Μπρούμα στο 32’, ο Καμαρά τον τροφοδότησε με ωραίο τρόπο, εκείνος με μία ντρίμπλα βρήκε τον χώρο που ήθελε και σούταρε, με την μπάλα να περνά λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Εμβογκό. Η Αϊντχόφεν κέρδισε νέο κόρνερ στο 41’, μετά από κόψιμο του Μπουχαλάκη, με τον Λαλά να κόβει δύο φορές και να παραχωρεί νέα εκτέλεση. Τελικά οι Ολλανδοί κατάφεραν να βρουν και δεύτερο γκολ στο ημίχρονο, ξανά με τον Ζάχαβι, ο οποίος έστειλε με απίστευτη απευθείας εκτέλεση φάουλ την μπάλα στο παραθυράκι του Σα στο 44’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρτίνς αποφάσισε να αλλάξει πρόσωπα στην ενδεκάδα, περνώντας τους Φορτούνη και Μασούρα στις θέσεις των Μπουχαλάκη και Βαλμπουενά, γυρνώντας το σύστημα σε 4-2-3-1. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Καμαρά και Λαλά, πρώτα ο μέσος του Ολυμπιακού σημάδεψε το αριστερό δοκάρι στο 50’, μετά από ωραία σέντρα του Μπρούμα, ενώ στην συνέχεια ο Γάλλος δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα στο ριμπάουντ. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε με τον Μάλεν στο 57’,  ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση και ο Σα τον σταμάτησε και η άμυνα έδιωξε την μπάλα.

Τυχεροί στάθηκαν οι Πειραιώτες στο 62’, ο Ροζάριο σημάδεψε τον Γκέτσε στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Μάλεν έβαλε το πόδι του και έστειλε την μπάλα άουτ, παίρνοντας την «μπουκιά» από το στόμα του Γερμανού. Στο 66’ ο Μαξ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Σα, εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια θέση, με την μπάλα να καταλήγει λίγα μέτρα από το δεξί δοκάρι του Πορτογάλου. Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός άρχισε ξανά να «πέφτει», προτού κερδίσει φάουλ σε καλή θέση με τον Μπρούμα στο 77’. Ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Εμβογκό, το δεύτερο για τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο. Οι Ανδρούτσος και Χασάν μπήκαν στις θέσεις των Λαλά και Μπρούμα στο 79’, με τον Μαρτίνς να γυρνά το σύστημα σε 4-4-2, την ώρα που ο Ρότζερς δεν έκανε καμία αλλαγή στην ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα ο Ελ Αραμπί προσπάθησε να κατεβάσει την μπάλα στην περιοχή των Ολλανδών και βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο, με τον πάγκο του Ολυμπιακού να ζητά πέναλτι, ωστόσο ο Τουρπέν έδειξε πως δεν υπήρχε παράβαση. Στο 85’ ο Μάλεν βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Ολυμπιακού και προσπάθησε να περάσει τον Σεμέδο μέσα στην μεγάλη περιοχή, προτού φτάσει στην βοήθεια και τον κόψει με ωραίο τάκλιν ο Μπα.

Ο Μάλεν λίγο έλειψε να «πληγώσει» τον Ολυμπιακό, τράβηξε την «σκανδάλη» εκτός περιοχής στο 86’, με την μπάλα να τραντάζει το αριστερό δοκάρι του Σα. Η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε τελικά στο 88’, ο Φορτούνης βρήκε με ωραία σέντρα τον Ελ Αραμπί και εκείνος έκανε μία κεφαλιά, ο Εμβογκό απέκρουσε, όμως ο Χασάν πρόλαβε και πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό. Ο Σμιντ έκανε γρήγορα δύο αλλαγές στις καθυστερήσεις για να αλλάξει το σκορ, ενώ ο Μαρτίνς πέρασε στην αναμέτρηση τον Σωκράτη στην θέση του Ελ Αραμπί στο 90’. Η Αϊντχόφεν κέρδισε κόρνερ στον 94’, ενώ ανέβηκε στην περιοχή του Σα και ο Εμβογκό, όμως ο κίνδυνος απομακρύνθηκε και ο Ολυμπιακός πήρε πλάγιο, με τον Τουρπέν να σφυρίζει την λήξη του αγώνα και τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που πήρε το «εισιτήριο» για τους «16» του Europa League.

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Τέζε, Μποσκάλι, Βίερφεχερ, Ντάμφρις, Ροζάριο, Γκέτσε (90’ Τζούνιορ), Τόμας, Μαξ, Ζαχάβι, Μάλεν (90’ Φέρτεσεν)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Σεμέδο, Λαλά (Ανδρούτσος 79’), Μπουχαλάκης (46’ Φορτούνης), Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά (46’ Μσούρας), Ελ Αραμπί (90’ Παπασταθόπουλος), Μπρούμα (79’ Χασάν)