overfm.gr | Διεθνή | Αίγυπτος-Μαρόκο 2-1 – Σαλάχ ο λυτρωτής [vid]

Με γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 46′ και του Τρετζεγκε στο 100′ η Αίγυπτος πέρασε στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα όπου θα αντιμετωπίσει το Καμερούν.

Η Αίγυπτος επικράτησε 2-1 του Μαρόκο και πέρασε θριαμβευτικά στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Μπουφάλ μετά από εκτέλεση πέναλτι στο 7′. Ωστόσο οι «Φαραώ» δεν το έβαλαν κάτω και με μπροστάρη τον Μοχάμεντ Σαλάχ έκαναν την μεγάλη ανατροπή.

Ο επιθετικός της Λίβερπουλ ισοφάρισε για την Αίγυπτο στο 53′. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης όταν ο Τρετζεγκε πέρασε σαν σταματημένη την άμυνα του Μαρόκο και έπειτα από ασίστ του Σαλάχ έκανε το 2-1 το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Την ερχόμενη Πέμπτη (3/2) θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό το Καμερούν με φόντο μια θέση στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Οι συνθέσεις του αγώνα

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Αμπουγκαμπάλ (96′ Μοχάμεντ Σόμπι), Καμάλ, Χεγκάζι (46′ Τρεζεγκέ), Αμπντελμονέμ, Ελ Φοτούχ, Ασράφ (91′ Ελ-Ντιν), Ελνένι, Αλ Σουλάγια, Σαλάχ (120+3′ Μαρουάν), Μοχάμεντ (111′ Ραμαντάν Σόμπι), Μαρμούς (80′ Ζίζο)

ΜΑΡΟΚΟ: Μπούνου, Χακίμι, Σαΐς, Αγκέρντ, Μασίνα, Άμραμπατ, Μπαρκόκ (104′ Αμπουκλάλ), Αμαλάχ (86′ Λούζα), Ελ Χανταντί (111′ Τισουνταλί), Μπουφάλ (66′ Ραχίμι), Εν-Νεσιρί (86′ Εμναέ)